[adinserter block="3"]

Castel del Monte v Andrii
Zdroj fotografie: Luca Lombardi / Creative Commons / CC BY-SA

Castel del Monte: vstup(né), otevírací doba, tipy, zajímavosti, mapa a další

Castel del Monte je fascinující středověký hrad v jižní Itálii, jehož unikátní osmiboká architektura a poutavá historie přitahují návštěvníky z celého světa. Vystavěn byl již ve 13. století, a to na rozkaz císaře Fridricha II., který ho nechal umístit na kopec nedaleko města Andria – tento významný panovník byl známý pro svou lásku k umění a vědě, což stavba výrazně odráží. Dále pak toto úžasné místo nabízí nezapomenutelné výhledy na okolní krajinu a dodnes představuje záhadný symbol italské středověké architektury.

Čím je Castel del Monte turisticky zajímavý

Hrad Castel del Monte je majestátní stavba v srdci Apulie, která okouzluje návštěvníky svou záhadnou přítomností. Postavit ho nechal ve 13. století císař Fridrich II. na odlehlém kopci nedaleko města Andria – volba této polohy dodnes vyvolává u historiků mnoho otázek. Stejně tak je tomu však i u jeho architektury, jelikož spojuje prvky islámské, byzantské a evropské kultury, přičemž nejvýraznějším prvkem je jeho osmiboký půdorys. 

Monumentální stavba symbolizuje dokonalost i sílu a díky svým jedinečným architektonickým prvkům nabízí poutavou atmosféru plnou záhadných tajemství. K tomu přispívá také vzhled jeho vnitřních prostorů, ve kterých dominuje precizně vytvořený oblouk a nádherná stropní freska s propracovanými detaily. Hrad je také spojován s mnoha historickými zvraty a záhadami, každá jeho místnost vypráví rozdílný příběh o životě ve středověké Itálii. 

Vyobrazení hradu se objevuje na jednocentových mincích italské edice Euro mincí
Vyobrazení hradu se objevuje na jednocentových mincích italské edice Euro mincí
Zdroj fotografie: Uživatel D.belfiore / Creative Commons / CC BY-SA

Z vrcholu hradu mohou návštěvníci obdivovat kouzlo apulijské krajiny. Rozsáhlé olivové háje táhnoucí se k pobřeží Jaderského moře tvoří malebnou kulisu pro romantické večery a sledování západu slunce. To spolu s jeho mistrovským, avšak nevšedním vzhledem tvoří úžasnou památku, která stojí za návštěvu. K jeho významu přispívá také skutečnost, že byl v roce 1996 zařazen na seznamce světového dědictví UNESCO. 

Vstupenky do Castel del Monte

…cena:

 • základní: 9 €, tedy přibližně 220 Kč 
 • snížené (studenti 18 až 25 let a senioři 65+): 2 €, tedy přibližně 49 Kč 
 • děti do 18 let vstup neplatí 

…jak zakoupit:

 • přes internet prostřednictvím oficiálních stránek nebo od jiných prodejců, kteří mohou nabízet i cenově výhodné kombinace vstupenek (například pro skupiny či rodiny)
 • přímo na místě, ale chcete-li se vyhnout možným frontám, bude zakoupení lístků předem lepší volbou  

Nikdy nekupujte lístky od pouličních prodejců, i kdyby vám je nabízeli o 50 % levněji. Jedná se o past na turisty a takové vstupenky jsou neplatné.

Otevírací doba Castel del Monte

 • Otevírací doba: pondělí až neděle od 10:00 do 18:00  
 • Nejlepší doba na návštěvu: dopoledne a později odpoledne bývá méně turistů a příjemnější počasí, nejvíce se vyplatí návštěva během jara a podzimu
 • Čekání ve frontě: během víkendů a hlavní turistické sezóny se mohou tvořit menší fronty, ale většinou ubíhají rychle
 • Délka prohlídky: je dobré vyčlenit si alespoň 2 hodiny, abyste si mohli detailně prohlédnout fascinující architekturu hradu a prozkoumat všechny jeho části  

Zajímavosti o Castel del Monte 

 1. Hrad je známý především svou osmibokou architekturou, což je neobvyklý a jedinečný prvek středověké architektury.
 2. K jeho výstavbě došlo ve 13. století císařem Fridrichem II., ale účel tohoto místa zůstává záhadou. Ačkoliv existuje mnoho teorií, doposud nebyla žádná z nich potvrzena. 
 3. Je od roku 1996 zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO a byl označena za mistrovský příklad středověké architektury a inovativního urbanistického plánování.
 4. Někteří historici a archeologové věří, že hrad mohl sloužit jako symbol císařovy moci a síly. Osmiboká forma totiž ve středověkém světě symbolizovala rovnováhu a harmonii.
 5. Památka byla inspirací pro mnoho umělců, spisovatelů a filmařů, což zvýšilo její mystičnost i popularitu po celém světě. 
 6. Podle výzkumů byl postaven s extrémní péčí o detaily a s matematickou precizností. 

Mapa (lokace, kde se Castel del Monte nachází)

Hrad Castel del Monte se nachází zhruba 20 kilometrů od města Andria. Jeho přesná adresa je Contrada Castel del Monte Ex, Strada Statale 170, 76123 Andria BT, Itálie. 

Jak se ke Castel del Monte dostat

MHD

 • hrad není přímo dostupný hromadnou dopravou, tudíž je nutné využít taxi nebo obdobné alternativy

Alternativa k taxi (Bolt, Uber…)

 • ve městě jsou alternativní taxi společností Bolt, Uber nebo FreeNow (to je zpravidla nejlevnější, někdy stojí o 1/3 až o polovinu méně)
 • vůz běžně přijede do 5 minut na určené místo (kromě FreeNow, které mívá vyhrazená místa, stačí si je zobrazit v aplikaci), v aplikace můžete pak sledovat trasu on-linea vidíte v ní hodnocení řidičů i předem stanovenou cenu za jízdu
 • do mobilní aplikace stačí zadat jako cíl „Castel del Monte”, a pokud máte v telefonu povolené polohové služby (GPS), bude vaše pozice automaticky zaměřena a auto dorazí bez nutnosti zadávat adresu ručně

Taxi

 • najdete je na rušných místech, jako jsou nádraží, náměstí, památky, hotely a letiště, ale občas i na rušných silnicích, kde se ji můžete též najmout
 • co se týče ceny, vycházejí dráž než jiné alternativy (uvedené výše)
 • někdy jezdí řidiči i pro další společnosti (Bolt / Uber / FreeNow), a když je objednáte skrze aplikaci, mohou vám nabídnout lepší cenu za zpáteční cestu (v podobě klasického taxíku, ale s nižší cenou)
 • někteří taxikáři vám mohou dát své číslo, abyste je mohli kontaktovat i přes WhatsApp, nabídnou vám tak nižší ceny během celého pobytu

Pěšky

 • hrad je vzdálen od centra města zhruba 20 kilometrů, tudíž chůze není praktickou možností, jak se k němu dostat  

Historie Castel del Monte

Historie hradu Castel del Monte sahá až do středověkých dob, a to přesněji do první poloviny 13. století, kdy byl postaven na příkaz císaře Fridricha II., jednoho z nejmocnějších vládců své doby. Historiky však dodnes udivuje, že nikdo nezná motivaci k jeho výstavbě, existují pouze domněnky a teorie – ty však nikdy nebyly potvrzeny. Jeho geniální architektura plná geometrických přesností navíc nezapadá do žádného směru té doby. 

Hrad je známý svým osmibokým půdorysem, který byl pro 13. století jedinečným a velmi neobvyklým prvkem. Každý jeho roh je poté zakončen věží – ty dodávají celé památce majestátnost a eleganci. Symbolika této stavby je dodnes velmi tajemná a otevřená různým výkladům, což je také důvod, proč se badatelé z celého světa snaží rozluštit, k čemu vlastně ve skutečnosti sloužila. Tato pověst z hradu dělá také skvělou turistickou atrakci. 

V roce 1996 byl hrad zapsán na seznam světového dědictví UNESCO jako mistrovský příklad středověké architektury a inovativního urbanistického plánování. Od té doby byla podniknuta mnohá opatření k jeho zachování pro budoucí generace. Naštěstí nebyl doposud nijak narušen a zůstává zachován ve své původní podobě. Jeho historie, architektura a tajemství tak přitahují tisíce milovníků historie umění každým rokem.

Kontakty

Autoři

 • Lukáš Altman

  Jsem majitel a šéfredaktor Cestyx.cz, z něhož chci udělat „přístav“ všech cestovatelů. Ze všeho nejradši mám architekturu a přírodu; obojí rád poznávám po celém světě, i když mou srdcovou záležitostí je jihovýchodní Asie.

 • Lukáš Jírovec
  : Spoluautor

  Jsem nadšený cestovatel a v pohybu jsem alespoň 6 měsíců v roce. Rád zavítám i do největších destinací, ale nejradši mám objevování skrytých klenotů mimo hlavní turistické trasy. Díky Cestyx.cz mohu ostatním předávat tipy a rady o cestování, doporučení na památky a další místa, ubytování, dopravu, výlety nebo rozpočtové plánování.