[adinserter block="3"]

Milán: co vidět, rady & tipy, počasí, doprava, jak strávit dovolenou a další informace

Rozcestník

Milán je pulzující srdce severní Itálie, proslulé centrum módy, designu a významná finanční metropole. Gotická katedrála Narození Panny Marie je jednou z největších na světě a směle dominuje městskému panoramatu. Město kromě toho nabízí také skvělou kuchyni, kulturu a umění, např. i slavný obraz „Poslední večeře“ od Leonarda da Vinci, nebo operní dům La Scala.

..

Čím je Milán turisticky zajímavý

Milán je magnetem pro milovníky umění, historie a architektury. Jeho symbol, katedrála Narození Panny Marie, je mistrovské dílo gotiky, jehož střechu a fasádu zdobí tisíce soch. Nedaleko se nachází Galerie Viktora Emanuela II., jedno z nejstarších nákupních center světa se skleněnou kupolí. Při návštěvě hradu Sforzesco objevíte historické muzeum s Michelangelovým nedokončeným dílem – Pietà Rondanini. Pro milovníky opery je La Scala, jeden z nejslavnějších operních domů.

Milovníky moderního umění potěší sbírka v Pinacoteca di Brera a nevšední výstavy v Muzeu 900. Pro obdivovatele Leonarda da Vinci je nutnou zastávkou kostel Santa Maria delle Grazie, kde můžete obdivovat slavné dílo „Poslední večeře”. Nejnovější urbanistické trendy zastupuje moderní čtvrť Porta Nuova s futuristickými věžemi a zelenými plochami. A vědci zase jistě ocení Národní muzeum vědy a techniky Leonarda da Vinci.

Město je zelenější, než by se mohlo zdát. Vybrat si lze jeden ze tří větších parků: 1) park Sempione za hradem Sforzesco je ideální pro odpočinek uprostřed města, 2) Giardini Pubblici s neoklasicistní vilou Belgiojoso nabízí klid a botanickou zahradu, 3) park Nord s cyklostezkami a sportovišti pro outdoorové aktivity je pro větší únik od ruchu.

Milánská kuchyně je stejně rozmanitá jako město samotné, přičemž domácí specialitou je „risotto alla milanese“, často doplněné o „osso buco”. Lze se setkat i s fusion kuchyní, která odráží etnickou pestrost. Zajímavé jsou i tradiční milánské trhy, jako je Mercato di Viale Papiniano, kde si můžete koupit vše od lokálních specialit až po oděvy. Milánská kultura se odráží ve svátcích a festivalech, jako je Design week Salone del Mobile a módní týden.

Co musíte v Miláně vidět

Jste-li ve městě 1 den

Začněte návštěvou katedrály Narození Panny Marie, která dominuje městskému panoramatu. Vystupte na střechu a užijte si pohled na město. Pak se vydejte do Galerie Viktora Emanuela II., která je rájem pro milovníky nákupů a architektury. Oblíbenou atrakcí je také operní dům La Scala. Po kultuře ochutnejte tradiční milánské risotto nebo osso buco v restauraci Trattoria Milanese. Pokud máte ještě čas, projděte se po pevnosti Sforzesco a prozkoumejte park Sempione, zelenou oázu.

Jste-li ve městě 2 dny

Předchozí + si nenechte ujít milánskou Pinacoteca di Brera, která ukrývá mistrovská díla italských malířů. Pak zamiřte k modernímu umění v muzeu Fondazione Prada. Odpoledne si naplánujte návštěvu slavného kostela Santa Maria delle Grazie, kde můžete obdivovat „Poslední večeři” od Leonarda da Vinci, ale nezapomeňte si rezervovat vstupenku dopředu. Chcete-li si užít autentickou atmosféru, projděte se po čtvrti Navigli, kde řeku lemují bary a restaurace.

Jste-li ve městě 3 dny

Předchozí + zajděte do Cimitero Monumentale, což je nejen hřbitov, ale i místo plné uměleckých děl a impozantních hrobek. Pak se přesuňte do moderní části města a prozkoumejte futuristický okrsek Porta Nuova s jeho mrakodrapy a zelenými prostory. Nevynechejte Bosco verticale, dvě rezidenční věže s visutými zahradami. Na závěr dne se dopřejte relaxaci v lázních, jako jsou např. QC Termemilano, které představují příjemné místo pro regeneraci po dnech prozkoumávání.

Krátká historie města Milán

Milán, metropole severní Itálie, má kořeny sahající hluboko do historie. Byl založen kolem roku 600 př. n. l. keltským kmenem Insubrů a následně v roce 222 př. n. l. dobyt Římany, kteří město přejmenovali na Mediolanum. Během římského období se stal jedním z nejdůležitějších měst severní Itálie a ve 4. století n. l. byl dokonce na krátkou dobu hlavním městem západní říše. Po pádu Říma město zažívalo různá období, včetně vlády Langobardů a Franské říše, kdy se stalo sídlem jedné z nejvýznamnějších královských a císařských korunovací.

Středověk byl pro Milán obdobím rozkvětu, který vyvrcholil ve 12. a 13. století, kdy město dosáhlo nezávislosti a stalo se občanskou komunou. Během středověku byl založen velice ambiciózní stavební projekt, katedrála Narození Panny Marie – její stavba začala v roce 1386 a skončila až roku 1965. Renesance přinesla další blahobyt, obzvláště díky vládě rodiny Sforzů, která přivedla do města umělce, jako byl Leonardo da Vinci, autor Poslední večeře. Ta je dodnes k vidění v klášteře Santa Maria delle Grazie.

V 18. a 19. století procházelo město obdobím cizího panství, po nadvládě španělské a habsburské přišlo národní obrození a hnutí risorgimento, boj za jednotnou Itálii. Milán sehrál klíčovou roli v povstáních, které vedly k osvobození a sjednocení Itálie v roce 1861. V tomto období byla postavena i slavná milánská opera La Scala, otevřená v roce 1778. Rychle se stala jedním z předních světových operních domů a důležitým kulturním centrem města.

Ve 20. století, přes druhou světovou válku, která způsobila značné škody, pokračovalo město v rozvoji jako průmyslové a finanční centrum. Bylo rychle obnoveno a začalo přitahovat vlny obyvatel a investorů. Dnes představuje symbiózu historie a modernity, což vidíme i na moderních památkách, jako je mrakodrap Torre Velasca nebo nedávno postavené mrakodrapy ve čtvrti Porta Nuova. Je důležitým centrem módy, designu, obchodu i financí.

Autor

  • Lukáš Altman

    Jsem majitel a šéfredaktor Cestyx.cz, z něhož chci udělat „přístav“ všech cestovatelů. Ze všeho nejradši mám architekturu a přírodu; obojí rád poznávám po celém světě, i když mou srdcovou záležitostí je jihovýchodní Asie.

Všechny články