[adinserter block="3"]

Neapol: co vidět, rady & tipy, počasí, doprava, jak strávit dovolenou a další informace

Rozcestník

Neapol je fascinujícím jihoitalským městem, které láká návštěvníky svou bohatou historií, kulturou a vynikající kuchyní. Je to místo, kde spatříte antické ruiny, malebné uličky, pestrou architekturu a výhledy na moře. Mezi nejvýznamnější památky a atrakce patří Pompeje, Královský palác nebo Vesuv. Město je také kolébkou slavné neapolské pizzy. Výhledy na moře a možnost objevovat okolní ostrovy jako Capri dělají z města ideální místo k návštěvě.

..

Čím je Neapol turisticky zajímavá

Neapol, hlavní město Kampánie v jižní Itálii, je turistickým rájem s bohatou historií, kulturním dědictvím a atmosférou. Nachází se v ní mnoho starobylých památek, jako je Castel Nuovo, hrad ze 13. století poskytující výhledy na město, nebo Vaječný hrad stojící na skalním ostrůvku. Za návštěvu stojí i neoklasicistní bazilika sv. Františka z Paoly a Královský palác.

V blízkosti Neapole se nachází také Pompeje, starověké město zasypané sopečným popelem, které představuje unikátní možnost nahlédnout do minulosti. Atmosféru můžete nasávat v místní rušné ulici Spaccanapoli procházející historickým centrem města. Užijete si také návštěvu podzemního města Napoli Sotterranea a podzemního labyrintu. Je také kolébkou italské opery a domovem světoznámého Divadla San Carlo, které hostí světové operní hvězdy a přitahuje milovníky hudby a umění.

Od městského ruchu si odpočinete v některém z neapolských parků: zajděte do rozlehlého 1) Villa Comunale, kde si můžete užít piknik, nebo třeba relaxovat u fontány, 2) Botanická zahrada v Neapoli je dalším místem k procházce a objevování flóry, nebo poznejte 3) Park Virgiliano na kopci Posillipo, který nabízí úchvatné výhledy na Neapolský záliv a okolní krajinu.

Neapol je známá také bohatou a chutnou kuchyní. Zdejší restaurace připravují tradiční italská jídla, včetně slavné pizzy Margherita, která vznikla právě v tomto městě. Nechte se unést vůní čerstvých mořských plodů, těstovin a lahodných dezertů, jako je slavný neapolský koláč sfogliatella. Nezapomeňte také ochutnat kávu v některé z tradičních kaváren.

Co musíte v Neapoli vidět

Jste-li ve městě 1 den

Začněte svůj den v historickém centru, kde se nachází Katedrála sv. Gennara a Bazilika sv. Kláry. Prozkoumejte úzké uličky a užijte si atmosféru města. Pokračujte k Vaječnému hradu, starobylé pevnosti na malém skalnatém ostrově s úchvatným výhledem na moře. Poté navštivte Piazza del Plebiscito s kostelem sv. Františka z Paoly. Navštivte některou z místních restaurací a ochutnejte neapolskou pizzu nebo jiné místní speciality.

Jste-li ve městě 2 dny

Předchozí + stihnete navštívit Národní archeologické muzeum, které nabízí bohatou sbírku starověkých artefaktů, včetně slavné sochy Farnese Herkula. Poté se vydejte na procházku po malebné ulici Spaccanapoli, kde prozkoumejte tradiční obchody a kavárny. Pokračujte ke Královskému paláci, jedné z rezidencí dynastie Bourbonů, kde se dnes nachází muzeum.

Jste-li ve městě 3 dny

Předchozí + navštivte Certosa di San Martino, klášter s úchvatným výhledem na město a záliv. Poté se vydejte k Vesuvu a vychutnejte si pohled na tento aktivní sopečný vrchol. Odpočinout si můžete v městském parku Villa Comunale s krásnými zahradami a výhledem na moře. Milovníci historie mohou navštívit také archeologický park Pausilypon a prohlédnout si zbytky starověkého římského divadla a jeskyně.

Krátká historie města Neapol

Neapol, ležící na slunném pobřeží Tyrhénského moře, má bohatou a zajímavou historii sahající až do antických dob. Její kořeny se datují až do 8. století př. n. l., kdy byla založena starověkými řeckými kolonisty z ostrova Rhodos. Během starověku bylo město součástí Římské říše a sloužilo jako důležité centrum obchodu a kultury. Z této doby se dochovaly významné památky, jako jsou Vaječný hrad a Castel Nuovo, které stále dominují nad městem.

V období středověku bylo město centrem Neapolského království a jednou z nejvýznamnějších metropolí v Evropě. V této době byla postavena významná sakrální místa, jako je katedrála sv. Jana Křtitele a klášter Certosa di San Martino. V období renesance se Neapol stala centrem vědeckého a kulturního rozkvětu, byl postaven Královský palác a vytvořena zahrada Villa Comunale.

Během 17. a 18. století prošla Neapol významnými změnami. V této době bylo postaveno slavné Divadlo San Carlo, které je jedním z nejstarších a nejprestižnějších operních domů na světě. Rozkvétala také zdejší neapolská kuchyně, která patří ke špičkám italské gastronomie. V průběhu 19. století se město stalo součástí sjednoceného Italského království a zažilo prudký rozvoj infrastruktury. Byla postavena Galerie Umberto I., zmodernizován přístav a také vznikl park Villa Floridiana s výhledy na město a moře.

Autor

  • Lukáš Altman

    Jsem majitel a šéfredaktor Cestyx.cz, z něhož chci udělat „přístav“ všech cestovatelů. Ze všeho nejradši mám architekturu a přírodu; obojí rád poznávám po celém světě, i když mou srdcovou záležitostí je jihovýchodní Asie.

Všechny články