[adinserter block="3"]

Turín: co vidět, rady & tipy, počasí, doprava, jak strávit dovolenou a další informace

Rozcestník

Turín nabízí kombinaci bohaté historie, kultury a krásné architektury. Pozornost návštěvníků přitahují památky, jako je královský palác, katedrála San Giovanni Battista a Mole Antonelliana. Neuvěřitelné umělecké a historické poklady se skrývají v místních muzeích – v Egyptském muzeu nebo Muzeu automobilů. Město je rovněž známé vynikající piemontskou kuchyní. Návštěvníci se mohou projít malebnými uličkami a parky, nebo si užít nákupy na třídě Via Roma.

..

Čím je Turín turisticky zajímavý

Město na severozápadu Itálie nabízí mnoho kulturních a historických památek, vynikající kuchyni a řadu zajímavých atrakcí. Turisté by neměli vynechat krásný královský palác, kde se nachází bohaté umělecké sbírky. Za návštěvu stojí také katedrála svatého Jana Křtitele, v níž najdete slavné Turínské plátno, a Egyptské muzeum s největší sbírkou egyptských artefaktů v Evropě.

Dalšími zajímavými místy jsou Mole Antonelliana, monumentální budova s výhledem na město, a barokní baziliky San Lorenzo a Corpus Domini. Navštívit byste měli také parky, jako jsou Valentino, Pellerina nebo La Mandria. Mezi zajímavé atrakce patří Muzeum automobilů, které se nachází v bývalé továrně Fiat, a Muzeum filmu v Mole Antonelliana.

Turín je vyhlášený svou chutnou kuchyní. Místními specialitami jsou různé druhy salámů a sýrů, tradiční těstoviny agnolotti a bagna cauda nebo omáčka z česneku a ančoviček, která se podává s různými druhy zeleniny. Nezapomeňte ochutnat dezerty – čokoládu gianduja a bicerin, oblíbenou italskou kávu s horkou čokoládou a šlehačkou.

Ve městě jsou pořádány kulturní akce a festivaly, jako je Turínský mezinárodní knižní festival nebo kulturní festival Stupinigi Sonic Park. Světoznámý je i karneval, který se koná každoročně v únoru. Návštěva Turína je pro turisty nezapomenutelným zážitkem díky krásné architektuře, vynikající gastronomii a bohaté kultuře a historii.

Co musíte v Turíně vidět

Jste-li ve městě 1 den

Začněte svůj den na náměstí Piazza Castello, kde se nachází královský palác s uměleckými sbírkami. Nedaleko je také barokní bazilika San Lorenzo s bohatě zdobeným interiérem. Přesuňte se do Quadrilatero Romano, historické čtvrti s úzkými uličkami plnými obchodů, kaváren a restaurací. Nezapomeňte ochutnat tradiční piemontské pokrmy v jedné z místních restaurací. Po obědě se vydejte k řece Po, kde se nachází krásný park Valentino, odkud můžete jít do blízkého Muzea automobilů. Dále pokračujte k řece Dora Riparia, kde se nachází moderní čtvrť Lingotto. V ikonické budově Mole Antonelliana najdete Muzeum filmu. Následně si dejte večeři v nějakém místním podniku.

Jste-li ve městě 2 dny

Předchozí + navštivte například Egyptské muzeum, které patří mezi nejvýznamnější svého druhu na světě. Projděte se také po elegantní nákupní třídě Via Roma a obdivujte krásné budovy a butiky. Nadále se vydejte na opačnou stranu řeky Po a navštivte moderní část města, kde se nachází univerzita. Prozkoumejte náměstí Piazza Vittorio Veneto a nezapomeňte se projít po dlouhé promenádě Lungo Po. Uvidíte tak ikonický oblouk Arco della Pace a další díla moderního umění.

Jste-li ve městě 3 dny

Předchozí + navštivte například rozsáhlý park Collina, který nabízí příležitost ke klidné procházce a výhled na město. Nezapomeňte obhlédnout významnou baziliku Superga na vrcholu kopce, odkud je výhled na celé město. Zajeďte také na výlet do nedalekého města Venaria Reale a prohlédněte si jeho královský palác a zahradu, které jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO.

Krátká historie města Turín

Turín, hlavní město regionu Piemont v severozápadní Itálii, má bohatou historii, která sahá až do antických dob. Ve 3. století př. n. l. byl založen keltským kmenem Taurini. Od té doby prošel razantním vývojem a stal se jedním z nejvýznamnějších měst Apeninského poloostrova. V období antiky byl známý jako Taurasia. V roce 218 př. n. l. byl dobyt kartaginským vojevůdcem Hannibalem během jeho tažení proti Římu. Po této události se stal součástí Římské říše a hrál důležitou roli jako strategický bod na obchodních cestách. Z této doby se zachovaly pozůstatky římského divadla, hradby a dalších staveb.

Ve středověku bylo město předmětem bojů mezi různými mocnostmi, včetně Langobardů, Franků a Savojského vévodství. V roce 1563 se Turín stal hlavním městem Savojského vévodství, které se později stalo Sardinským královstvím. Během 16. a 17. století zažil rozkvět umění a kultury. V této době byla vybudována mnohá významná místa, jako je Palazzo Madama, Palazzo Carignano a kostel San Lorenzo. Turín se stal jedním z hlavních center barokní architektury v Evropě.

V 19. století hrál klíčovou roli v procesu sjednocení Itálie. Město se stalo důležitým politickým a průmyslovým centrem. V této době byly postaveny významné stavby, jako je Mole Antonelliana, která je dodnes jedním ze symbolů města. Ve 20. století se Turín stal centrem italského průmyslu a technologií, především slavných značek jako Fiat a Lancia. Město hostilo Olympijské hry v roce 2006, což mu přineslo mezinárodní prestiž a zvýšený zájem turistů.

Autor

  • Lukáš Altman

    Jsem majitel a šéfredaktor Cestyx.cz, z něhož chci udělat „přístav“ všech cestovatelů. Ze všeho nejradši mám architekturu a přírodu; obojí rád poznávám po celém světě, i když mou srdcovou záležitostí je jihovýchodní Asie.

Všechny články