[adinserter block="3"]

Náměstí Piazza del Campo v Sieně
Zdroj fotografie: Uživatel Winniepix / Creative Commons / CC BY

Piazza del Campo: vstup(né), otevírací doba, tipy, zajímavosti, mapa a další

Piazza del Campo je náměstí v srdci Sieny, známé pro svůj jedinečný tvar připomínající mušli. Jedná se o skvělý výchozí bod pro průzkum města, neboť ho obklopují významné památky, jako je například palác Palazzo Pubblico a Torre del Mangia. Stejně tak na něm najdete mnoho kaváren a restaurací, ve kterých si můžete vychutnat pravé italské delikatesy a toskánské speciality. Náměstí nadále hostí slavné koňské dostihy Palio di Siena, což je dramatická událost plná vášně a tradičních rituálů.

Čím je Piazza del Campo turisticky zajímavé

Náměstí Piazza del Campo, nacházející se v samém srdci Sieny, je jedním z nejkrásnějších a zároveň nejznámějších náměstí na světě. Své kouzlo si toto místo získalo především díky tvaru mušle, která je dnes ikonou města. V jeho okolí poté najdete mnoho skvostných památek, jako je například historická radnice (dříve palác) Palazzo Pubblico, věž Torre del Mangia a malebná fontána zdobená sochami Fontanna Gaia.

Náměstí si také získalo svůj velkolepý význam díky tomu, že hostí jedinečnou událost Palio di Siena. Během této vášnivé soutěže závodí 11 koní, kteří reprezentují jednotlivé čtvrti města. Akce se na místě koná dvakrát ročně (2. července a 16. srpna) a přitahuje zapálené diváky z celého světa. Jedná se mimořádnou událost spojenou s tradičními rituály místních obyvatel, jež zanechává na náměstí zvláštní a neopakovatelnou atmosféru. 

Kolem náměstí poté najdete také řadu italských kaváren a restaurací, kde si můžete vychutnat originální toskánské pochoutky a vybranou kávu nebo vína – stačí přijít, posadit se na zahrádce některé z nich a pozorovat místní život, který vás přenese do jedinečné toskánské atmosféry. Kromě toho je toto místo také centrem kulturního dění v Sieně. Konají se zde různé umělecké události, koncerty, výstavy a také tradiční italské trhy.

Vstupenky na Piazza del Campo

Piazza del Campo je veřejné místo, které nemá uzavřené vstupní prostory.

…cena:

 • náměstí je veřejným místem, tudíž jeho prohlídka není zpoplatněná  

…jak zakoupit:

 • jelikož je vstup na náměstí zdarma, nemusíte si zakupovat lístky předem ani na místě 

Nejlepší doba na návštěvu

 • Nejlepší doba na návštěvu: dopoledne či později odpoledne bývá větší klid, pro zážitek se vyplatí návštěva 2. července nebo 16. srpna během závodu Palio di Siena
 • Čekání ve frontě: jelikož se jedná o veřejné prostranství, fronty se netvoří

Zajímavosti o Piazza del Campo

 1. Náměstí bylo postaveno ve 13. století a jeho tvar připomíná mušli. Členitý design poté symbolizuje růst a prospěch města. 
 2. Okolo náměstí se nachází řada pozoruhodných budov, včetně paláce Palazzo Pubblico s věží Torre del Mangia, které tvoří radnici města. 
 3. Každoročně se na místě konají tradiční závody Palio di Siena, přitahující nesčetné množství diváků a tvořící jedinečnou atmosféru. 
 4. Můžete ochutnat lahodné toskánské speciality, včetně kávy a výběrového vína. 
 5. Náměstí hostí muzeum, které je domovem významných uměleckých děl, včetně „Maestà“ od Duccia di Buoninsegny a fresky od Ambrogia Lorenzettiho.
 6. Na místě se konají různé festivaly, trhy a umělecké události, což přispívá k jeho živosti.

Mapa (lokace, kde se Piazza del Campo nachází)

Piazza del Campo se nachází v samém srdci Sieny. Jeho přesná adresa je II Campo, 53100 Siena SI, Itálie.

Jak se k Piazza del Campo dostat

MHD

 • autobus staví na zastávkách Piazza del Sale nebo Piazza Gramsci, jezdí na ně linky C, 3 a 4, vystoupíte prakticky přímo na náměstí

Alternativa k taxi (Bolt, Uber…)

 • ve městě jsou alternativní taxi společností Bolt, Uber nebo FreeNow (to je zpravidla nejlevnější, někdy stojí o 1/3 až o polovinu méně)
 • vůz běžně přijede do 5 minut na určené místo (kromě FreeNow, které mívá vyhrazená místa, stačí si je zobrazit v aplikaci), v aplikace můžete pak sledovat trasu on-linea vidíte v ní hodnocení řidičů i předem stanovenou cenu za jízdu
 • do mobilní aplikace stačí zadat jako cíl „Piazza del Campo”, a pokud máte v telefonu povolené polohové služby (GPS), bude vaše pozice automaticky zaměřena a auto dorazí bez nutnosti zadávat adresu ručně

Taxi

 • najdete je na rušných místech, jako jsou nádraží, náměstí, památky, hotely a letiště, ale občas i na rušných silnicích, kde se ji můžete též najmout
 • co se týče ceny, vycházejí dráž než jiné alternativy (uvedené výše)
 • někdy jezdí řidiči i pro další společnosti (Bolt / Uber / FreeNow), a když je objednáte skrze aplikaci, mohou vám nabídnout lepší cenu za zpáteční cestu (v podobě klasického taxíku, ale s nižší cenou)
 • někteří taxikáři vám mohou dát své číslo, abyste je mohli kontaktovat i přes WhatsApp, nabídnou vám tak nižší ceny během celého pobytu

Pěšky

 • náměstí se nachází v historickém srdci Sieny, po samém centru města proto může být chůze nejrychlejším způsobem, jak se k němu dostat 

Kola / elektrické koloběžky / skútry

 • jestliže už vás omrzela chůze, můžete využít tyto malé dopravní prostředky
 • k zapůjčení jsou přímo na ulici, kde je po zaplacení odemknete skrz mobilní aplikaci, přední společností je Bolt Scooters
 • v mobilní aplikaci vidíte cenu podle najetých metrů / kilometrů, i když ceny nejsou nejmenší, stojí za ten zážitek

Historie Piazza del Campo

Historie náměstí Piazza del Campo sahá až do 12. století, kdy se objevily jeho první náznaky, ovšem svůj současný vzhled a tvar si získalo až ve 14. století. Během staletí se poté stalo centrem ekonomického a kulturního života Sieny, přičemž jeho pozoruhodný tvar půlkruhu (často považovaný za mušli) začal lákat mnoho turistů ze zahraničí. Tento návrh má však také symbolický význam, a to zejména jednoty a rovnosti mezi občany.

Jedním z nejvýraznějších prvků, který byl na náměstí postaven, je historická městská radnice Palazzo Pubblico s nádhernou věží Torre del Mangia. Tato úžasná stavba dosahuje výšky přes 100 metrů a k jejímu dokončení došlo ve 13. století. V současné době její vrchol také nabízí neuvěřitelné výhledy na centrum města a připomíná historické události, jimiž si toskánský stát prošel. Během 15. století byla na náměstí postavena fontána Fonte Gaia – tu však později nahradila replika, zatímco originál byl přesunut do muzea v radnici. 

S náměstím je také spojena historická událost Palio di Siena, což je tradiční koňský závod konající se dvakrát do roka. Jezdci při této akci prezentují různé části města, zatímco soupeří o vítězství a davy lidí jim svým pokřikováním dodávají energii. Dalším důležitým momentem byl poté pro toto místo rok 1989, kdy došlo k jeho zařazení na seznam světového dědictví UNESCO, a to jako součásti historického centra Sieny.

Kontakty

Autoři

 • Lukáš Altman

  Jsem majitel a šéfredaktor Cestyx.cz, z něhož chci udělat „přístav“ všech cestovatelů. Ze všeho nejradši mám architekturu a přírodu; obojí rád poznávám po celém světě, i když mou srdcovou záležitostí je jihovýchodní Asie.

 • Lukáš Jírovec
  : Spoluautor

  Jsem nadšený cestovatel a v pohybu jsem alespoň 6 měsíců v roce. Rád zavítám i do největších destinací, ale nejradši mám objevování skrytých klenotů mimo hlavní turistické trasy. Díky Cestyx.cz mohu ostatním předávat tipy a rady o cestování, doporučení na památky a další místa, ubytování, dopravu, výlety nebo rozpočtové plánování.