[adinserter block="3"]

Národní muzeum vědy a technologie Leonardo da Vinci
Zdroj fotografie: Marco Chemello / Creative commons / CC BY-SA

Národní muzeum vědy a technologie Leonardo da Vinci: zajímavosti, mapa, vstup(né) & tipy

Národní muzeum vědy a technologie Leonardo da Vinci (Museo Nazionale della Scienza e della Tecnologia Leonardo da Vinci) je místem, kde se můžete ponořit do geniality jednoho z největších umělců a vědců v historii – Leonarda da Vinci. Nachází se v centru Milána a nabízí poutavý pohled do jeho geniální mysli a rozsáhlé práce v oblasti vědy, technologie a vynálezů. Expozice zahrnují modely a repliky vynálezů a strojů, které demonstrují pokrok v oblasti letectví, hydrauliky, mechaniky a mnoha dalších, tehdy nadčasových oblastí. 

Čím je Národní muzeum vědy a technologie Leonardo da Vinci turisticky zajímavé

Národní muzeum vědy a technologie Leonardo da Vinci je jedním z nejvíce fascinujících muzeí na světě, které představuje nejen genialitu slavného umělce a vynálezce Leonarda da Vinci, ale také jeho vědecké a technické dílo. Nachází se v centru Milána, ve čtvrti Brera, což z něj činí dobře přístupné místo, a překvapí svou atmosférou a historickým nádechem. 

Muzeum nabízí rozsáhlé expozice, které pokrývají mnoho různých aspektů Leonardova života a práce. Jednou z hlavních atrakcí jsou modely a repliky jeho vynálezů a strojů demonstrující umělcův pokrok v oblasti letectví, hydrauliky, mechaniky a v dalších vědeckých disciplínách – návštěvníci se tak mohou ponořit do jeho dosud nepochopeného myšlení a objevovat Leonardovy nápady, které jsou dodnes považovány za výrazně předčasné. 

Další část muzea je věnována Leonardovu výtvarnému umění. V té můžete obdivovat reprodukce jeho slavných obrazů a dozvědět se více o technikách malby, které používal. Kromě toho se uvnitř nachází expozice věnovaná historii vědy a technologie v Itálii a vývoji moderních technologií – v té si můžete prohlédnout vzorky starých mechanických zařízení, průmyslových strojů a dalších technických inovací, které ovlivnily průmyslovou revoluci.

Samotné muzeum se poté nachází v krásné historické budově, která vytváří autentické prostředí pro prohlídku – ta navíc poskytuje rozsáhlé venkovní nádvoří s výstavami parních lokomotiv a dalších velkých strojů. Jedná se proto o ideální místo pro milovníky vědy, historie a umění, co chtějí lépe pochopit velkého mistra Leonarda da Vinci. 

Vstupenky do Národního muzea vědy a technologie Leonardo da Vinci

…cena:

 • základní: 9 €, tj. asi 290 Kč (zahrnuje vstup i do rodiště Leonarda da Vinci) 
 • snížené (děti od 6 do 18 let, senioři starší 67 let, studenti do 25 let): 9 €, tj. asi 218 Kč
 • vstup zdarma: děti do 6 let
 • muzeum nabízí slevy pro rodiny a větší skupiny (min. 15 lidí)

…jak zakoupit:

 • přes internet prostřednictvím oficiálních stránek (bývají nejlevnější) nebo různých prodejců (ti mívají zajímavé slevové akce a výhodné kombinované balíčky)
 • na místě, jenom pozor, že hlavně v letní sezóně na ně bývají fronty delší, takže je pohodlnější zakoupit si je předem

Nikdy nekupujte lístky od pouličních prodejců, i kdyby vám je nabízeli o 50 % levněji. Jedná se o past na turisty a takové vstupenky jsou neplatné.

Otevírací doba Národního muzea vědy a technologie Leonardo da Vinci

 • Otevírací doba: pondělí až neděle od 10:00 do 19:00 v letních měsících (duben až konec října), během zimní sezóny (listopad až konec března) pondělí až pátek od 10:00 do 16:30 a sobota i neděle od 10:00 do 18:00; poslední vstup je 45 minut před zavírací dobou
 • Nejlepší doba na návštěvu: dopoledne nebo později odpoledne, kdy bývá nižší návštěvnost, nejvíce se vyplatí navštívit muzeum během jarních a podzimních měsíců  
 • Čekání ve frontě: během hlavní sezóny se mohou zejména v odpoledních hodinách tvořit fronty, většinou však ubíhají rychle a návštěvníci nečekají déle než 30 minut 
 • Délka prohlídky: je dobré vyčlenit si alespoň 2 až 3 hodiny, abyste mohli prozkoumat všechna díla Leonarda da Vinci a lépe je pochopili  

Zajímavosti o Národním muzeu vědy a technologie Leonardo da Vinci

 1. Muzeum představuje širokou škálu vynálezů a strojů, které vytvořil Leonardo da Vinci. Návštěvníci se proto mohou dozvědět, jak umělec myslel a předběhl svou dobu.
 2. Mnoho expozic je interaktivních, což umožňuje návštěvníkům aktivně se účastnit a lépe pochopit principy fungování Leonardových vynálezů.
 3. Místo má rozsáhlé venkovní nádvoří, kde jsou vystaveny parní lokomotivy a další velké stroje. To dodává návštěvě další rozměr a atraktivitu pro milovníky techniky.
 4. Pravidelně se v něm pořádají sezónní výstavy a události, což přináší nové a zajímavější pohledy na Leonardovu práci a dobu, ve které žil.
 5. Jedná se o důležité místo, které uchovává a sdílí dědictví Leonarda da Vinciho, jehož výzkum a objevy mají stále velký vliv na moderní vědu a technologii

Mapa (lokace, kde se Národní muzeum vědy a technologie Leonardo da Vinci nachází)

Národní muzeum vědy a technologie Leonardo da Vinci (Museo Nazionale della Scienza e della Tecnologia Leonardo da Vinci) se nachází v centru Milána. Přesná adresa je Via San Vittore 21, 20123 Milán, Itálie

Jak se k Národnímu muzeu vědy a technologie Leonardo da Vinci dostat

MHD

 • metrem dojedete na zastávku S. Ambrogio (linka M2), muzeum se nachází v příjemné docházkové vzdálenosti
 • autobus staví na zastávce Via S. Vittore Via De Togni, jezdí sem linka 58, vystoupíte prakticky u památky

Bolt / Uber / FreeNow

 • ve městě jsou alternativní taxi společností Bolt, Uber nebo FreeNow (to je zpravidla nejlevnější, někdy stojí o 1/3 až o polovinu méně)
 • vůz běžně přijede do 5 minut na vámi určené místo (kromě FreeNow, které má většinou vyhrazená místa, stačí si je zobrazit v aplikaci), v aplikaci můžete pak sledovat trasu on-line a vidíte v ní hodnocení řidičů i předem stanovenou cenu za jízdu
 • do mobilní aplikace stačí zadat jako cíl „Museo Nazionale della Scienza e della Tecnologia Leonardo da Vinci”, a pokud máte v telefonu povolené polohové služby (GPS), bude vaše pozice automaticky zaměřena a auto dorazí bez nutnosti zadávat adresu

Taxi

 • najdete je na rušných místech, jako jsou nádraží, náměstí, památky, hotely a letiště, ale občas i na rušných silnicích, kde si je můžete též najmout
 • co se týče ceny, vycházejí dráž než jiné alternativy (uvedené výše)
 • někdy jezdí řidiči i pro další společnosti (Bolt / Uber / FreeNow), a když je objednáte skrze aplikaci, mohou vám nabídnout lepší cenu za zpáteční cestu (v podobě klasického taxíku, ale s nižší cenou)
 • někteří taxikáři vám mohou dát své číslo, abyste je mohli kontaktovat i přes WhatsApp, nabídnou vám tak nižší ceny během celého pobytu

Pěšky

 • muzeum se nachází v blízkosti historické čtvrti Brera a hlavní ulice Via San Vittore, po samém centru města proto může být chůze nejrychlejším způsobem přepravy

Kola / elektrické koloběžky / skútry

 • jestliže už vás omrzela chůze, můžete využít tyto malé dopravní prostředky
 • k zapůjčení jsou přímo na ulici, kde je po zaplacení odemknete skrz mobilní aplikaci, přední společností je Bolt Scooters
 • v mobilní aplikaci vidíte cenu podle najetých metrů / kilometrů, i když ceny nejsou nejmenší, stojí za ten zážitek

Historie Národního muzea vědy a technologie Leonardo da Vinci

Národní muzeum vědy a technologie Leonardo da Vinci se může pyšnit bohatou historií a významem nejen pro město Milán, ale i pro celou Itálii a svět. K jeho otevření došlo v roce 1952, na počest geniálního umělce Leonardo da Vinci, a to v rámci oslav 500. výročí jeho narození – myšlenkou byla snaha propojit vědu a umění, přiblížit Leonardovu genialitu širší veřejnosti a také zachovat jeho bohatá díla z italské historie.

Jedním z nejvýznamnějších okamžiků muzea bylo jeho přestěhování v roce 1953 do současného sídla v klášteře sv. Vittora. Tento historický komplex poskytuje vhodné prostředí pro prezentaci výstav a artefaktů spojených s vědou a technologií, což dodává místu atmosféru a jedinečný zážitek. Postupně poté došlo k rozšíření jeho sbírky na tisíce exponátů, včetně originálních da Vinciho rukopisů, modelů a strojů postavených podle jeho návrhů. 

Tyto artefakty umožňují návštěvníkům ponořit se do renesančního období a pochopit tak Leonardovy přelomové přínosy v oblasti anatomie, mechaniky a dalších vědních oborů. Dalšími zajímavými expozicemi jsou např. sbírky týkající se italského technického dědictví, včetně vynálezců jako Galileo Galilei a Alessandro Volta. Postupem let poté muzeum prošlo řadou modernizací, aby lépe prezentovalo a ochránilo svou sbírku. 

V současné době je Národní muzeum vědy a technologie Leonardo da Vinci nejen významným kulturním zařízením, ale také centrem výzkumu a vzdělávání v oblasti vědy, technologie a umění. To je také důvod, proč přitahuje návštěvníky z celého světa, kteří přichází objevovat genialitu Leonarda a jeho neocenitelný přínos k vědě a technologii. 

Kontakty

Autor

 • Lukáš Altman

  Jsem majitel a šéfredaktor Cestyx.cz, z něhož chci udělat „přístav“ všech cestovatelů. Ze všeho nejradši mám architekturu a přírodu; obojí rád poznávám po celém světě, i když mou srdcovou záležitostí je jihovýchodní Asie.