[adinserter block="3"]

Největší města Guyany dle počtu obyvatel a rozlohy
Zdroj fotografie: Lukáš Altman (Cestyx.cz) přes DALL-E

Největší města Guyany / top 10 nejlidnatějších a dle rozlohy

Největší města Guyany jsou ekonomickými centry, ale i pozůstatky historie a architektury, přičemž se jich většina nachází v severovýchodní části země. Georgetown je se svým počtem obyvatel ca 240 000 největší ze všech – oproti tomu druhé největší město, Linden, má v počtu obyvatel významný rozdíl, dosahuje pouze 28 tisíc. Ostatní „velká“ města jsou New Amsterdam, Bartica nebo Anna Regina, mnoho obyvatel žije spíše ve vesnicích v aglomeraci měst, a celkem je v Guyaně pouze jedno více než 100tisícové město.

MěstoPočet obyvatelProvincie
Georgetown240 500Demerara-Mahaica
Linden28 000Upper Demerara-Berbice
New Amsterdam17 000East Berbice-Corentyne
Bartica8 102Cuyuni-Mazaruni
Anna Regina2 193Pomeroon-Supenaam
Skeldon2 392East Berbice-Corentyne
Rosignol3 092Mahaica-Berbice
Mahaica Village4 923Demerara-Mahaica
Parika4 540Essequibo Islands-West Demerara
Vreed en Hoop3 100Essequibo Islands-West Demerara
10 největších měst v Guyaně dle počtu obyvatel

Georgetown je hlavním a největším městem Guyany s populací přes 240 000 obyvatel. Je to politické, finanční a kulturní centrum země s bohatým koloniálním dědictvím a rozmanitou architekturou. Proslul svou historickou katedrálou svatého Jiří, botanickou zahradou a živými trhy. Navíc jde o důležitý přístav pro mezinárodní obchod.

Linden, druhé největší město země s populací kolem 28 000 obyvatel, se nachází v provincii Upper Demerara-Berbice. Je průmyslovým centrem, které se vyvinulo kolem těžby bauxitu, a domovem pro několik velkých průmyslových podniků. Kromě toho jde o výchozí bod pro průzkumy a výlety do okolních deštných pralesů.

New Amsterdam, se svou populací okolo 17 000, je hlavním městem provincie East Berbice-Corentyne a třetím největším v celé Guyaně. Má bohatou historii, která sahá do 18. století, a proslavilo se svými rozsáhlými cukrovými plantážemi. Dnes je New Amsterdam důležitým obchodním a zemědělským centrem.

Bartica, která má něco málo přes 8 000 obyvatel, je známá jako „brána do zlatonosných a diamantových oblastí” v provincii Cuyuni-Mazaruni. Má strategický význam díky své poloze na soutoku tří velkých řek a je známá zeleným turismem a expedicemi.

Anna Regina s populací přibližně 2 200 obyvatel je hlavním městem provincie Pomeroon-Supenaam a důležitým centrem zemědělství, zejména rýže. Město má několik škol, kostelů, a trhů a je známé svými festivaly a kulturními akcemi.

Autor

  • Lukáš Altman

    Jsem majitel a šéfredaktor Cestyx.cz, z něhož chci udělat „přístav“ všech cestovatelů. Ze všeho nejradši mám architekturu a přírodu; obojí rád poznávám po celém světě, i když mou srdcovou záležitostí je jihovýchodní Asie.