[adinserter block="3"]

Palác Güell Gaudí v Barceloně
Zdroj fotografie: Uživatel Kanaán / Creative Commons / CC BY-SA

Palác Güell: vstup(né), otevírací doba, tipy, zajímavosti, mapa a další

Palác Güell (Palacio Güell) je jedním z prvních geniálních děl architekta Antoni Gaudího, který ho postavil pro bohatého průmyslníka Eusebia Güella a jeho rodinu. Tato modernistická stavba proto nabízí jedinečnou příležitost prohlédnout si ranou práci tohoto důležitého španělského umělce a také jeho kreativní experimenty, které se později staly významnými symboly města. Návštěvníky palác ohromí především svou různorodou fasádou s kovovými průhledy, nádhernými mozaikami a také netypickými skloněnými sloupy. 

Čím je Palác Güell turisticky zajímavý

Palác Güell je majestátní modernistická stavba, která stojí v srdci Barcelony, a dodnes zůstává jedním z nejimpresivnějších děl architektonického mistrovství Antonia Gaudího. Významný umělec ji postavil během let 1886–1890, a to pro bohatého průmyslníka Eusebia Güella, který měl spolu se svou rodinou velký vliv na kulturní scénu města v 19. století. Dominantou paláce je především jeho fascinující, různorodě zdobená fasáda. 

Fasáda paláce je zdobena kovovými průhledy, mozaikami a skloněnými sloupy, které zdůrazňují Gaudího lásku k organickým tvarům a jeho schopnost spojit umění, architekturu a přírodní prvky do jednoho celku. Jakmile vstoupíte dovnitř, okouzlí vás bohatství detailů tohoto místa – nachází se v něm ohromující místnosti s vysokými stropy, nádhernými okny a umělecky zdobenými dveřmi. Každý pokoj je jedinečný a vypráví svůj příběh.

Stavba má také krásnou kapli zdobenou skvostnými mozaikami a sochami a jeho vrcholem jsou poté terasy, ze kterých se naskýtají panoramatické výhledy na celé město a Středozemní moře. Stejně tak je toto místo známo pro svůj historický a kulturní význam, což též dosvědčilo jeho zapsání na seznam světového dědictví UNESCO. Kromě toho se v něm konají různé koncerty, taneční představení a zajímavé výstavy, které ho neustále oživují. 

Vstupenky do Paláce Güell

…cena:

 • základní: 12 €, tedy přibližně 296 Kč  
 • snížené (studenti 18 až 25 let a senioři 65+): 9 €, tedy přibližně 222 Kč  
 • snížené (děti 10 až 17 let): 5 €, tedy přibližně 123 Kč  
 • děti do 10 let vstup neplatí

…jak zakoupit:

 • přes internet prostřednictvím oficiálních stránek nebo od jiných prodejců, kteří mohou nabízet i cenově výhodné kombinace vstupenek
 • přímo na místě, ale pokud se chcete vyhnout možný frontám a ušetřit čas, bude zakoupení lístků předem pohodlnější volbou  

Nikdy si nekupujte lístky od pouličních prodejců, kteří je mohou nabízet i o půlku levněji. Jedná se o častou past na turisty a takové vstupenky jsou neplatné.

Otevírací doba Paláce Güell

 • Otevírací doba: úterý až neděle od 10:00 do 17:30
 • Nejlepší doba na návštěvu: dopoledne nebo později odpoledne bývá nejméně turistů, nejvíce se vyplatí palác navštívit během jara a podzimu 
 • Čekání ve frontě: během víkendů a hlavní turistické sezóny se mohou tvořit delší fronty, zakoupením lístků předem můžete ušetřit mnoho času 
 • Délka prohlídky: je dobré vyčlenit si alespoň 1,5 hodiny, abyste měli dostatek času prozkoumat interiér paláce a vychutnat si výhledy na Barcelonu 

Zajímavosti o Paláci Güell

 1. Fasáda je zdobená 20 železnými průhledy, které sloužily k ventilaci a přirozenému osvětlení interiéru. Kombinuje různé materiály, včetně kamene, železa a mozaik.
 2. Zajímavé jsou neobvyklé tvary fasády a skloněné sloupy dodávající pohádkový vzhled.
 3. Každá místnost v paláci má jedinečný design a výzdobu. Návštěvníci mohou obdivovat nádherné stropy, mozaiky, dřevořezby a další umělecké prvky.
 4. Stavba má krásnou kapli, která je zdobena mozaikami a sochami. Její interiér je navíc díky skvostnému oknu nádherně osvětlen přirozeným světlem.
 5. Palác byl postaven pro průmyslníka Eusebia Güella, jednoho z hlavních mecenášů Gaudího. Celá jeho rodina měla velký vliv na kulturní scénu Barcelony v 19. století.
 6. Střecha budovy nabízí panoramatické výhledy na Barcelonu i Středozemní moře a umožňuje návštěvníkům procházet se po různých terasách. 
 7. Stavba byla v roce 1984 zařazena na seznam světového dědictví UNESCO, a to jako součást děl architekta Antonia Gaudího.

Mapa (lokace, kde se Palác Güell nachází)

Palác Güell (Palacio Güell) se nachází ve čtvrti El Raval, nedaleko historického centra Barcelony. Přesná adresa je C/ Nou de la Rambla, 3-5, 08001 Barcelona, Španělsko. 

Jak se k Paláci Güell dostat

MHD

 • metrem dojedete na zastávku Liceu (linka L3), k památce je to asi 5 minut pěšky
 • autobus staví na zastávce La Rambla-Plaça del Teatre, jezdí na ni linky 59, N9 a V13, palác je v docházkové vzdálenosti  

Bolt / Uber / FreeNow

 • můžete také využít alternativních taxíků společností Bolt, Uber nebo FreeNow (to je zpravidla nejlevnější volbou, někdy stojí o 1/3 až o polovinu méně)
 • vůz běžně přijede do 5 minut na vámi určené místo (kromě FreeNow, které má většinou vyhrazená místa, stačí si je zobrazit v aplikaci), v používané aplikacie můžete sledovat trasu on-line, vidíte hodnocení řidičů a předem stanovenou cenu za jízdu
 • do mobilní aplikace stačí jako cíl zadat „Palacio Güell”, pokud máte v telefonu povolené polohové služby (GPS), bude vaše pozice automaticky zaměřena a auto dorazí bez nutnosti zadávat adresu ručně

Taxi

 • najdete je na rušných místech, jako jsou nádraží, náměstí, památky, hotely nebo letiště
 • co se týče ceny, vycházejí dráž než jiné alternativy (uvedené výše)
 • někdy jezdí řidiči i pro další společnosti (Bolt / Uber / FreeNow), a když je objednáte skrz aplikaci, mohou vám nabídnout lepší cenu za zpáteční cestu (v podobě klasického taxíku, ale s nižší cenou)
 • někteří taxikáři vám mohou poskytnout své číslo, abyste je mohli kontaktovat i přes WhatsApp, nabídnou vám tak nižší ceny během celého pobytu

Kola / elektrické koloběžky / skútry

 • jestliže už vás omrzela chůze, můžete využít tyto malé dopravní prostředky
 • k zapůjčení jsou přímo na ulici, kde je po zaplacení odemknete skrz mobilní aplikaci, přední společností je Bolt Scooters
 • v mobilní aplikaci vidíte cenu podle najetých metrů / kilometrů, i když ceny nejsou nejmenší, stojí za ten zážitek

Pěšky

 • palác se nachází v srdci Barcelony, nedaleko známé ulice La Rambla, po samém centru města proto může být chůze nejrychlejším způsobem, jak se k němu dostat   

Historie Paláce Güell

Palác Güell byl vystavěn na zakázku průmyslníka Eusebia Güella, prominentní postavy v Barceloně tehdejší doby. Güell byl vášnivým podporovatelem umění i kultury a blízkým přítelem známého architekta Antonia Gaudího, takže jejich spolupráce představovala začátek výjimečného partnerství. Stavba fascinující budovy probíhala v letech 1886 až 1890 a následně byla otevřena veřejnosti. Architekt pro ni zvolil modernistický styl.  

Během následujících dob sloužil palác jako oblíbené místo pro pořádání různých kulturních událostí a sešlostí, přičemž zůstal připomínkou geniality Gaudího a jeho inovativního přístupu ke stavbě. Kreativita a experimentování tohoto významného architekta s materiály jsou patrné v každém rohu a záhybu stavby – jeho prohlídka proto poskytuje nejen úžasný zážitek, ale také hlubší pohled do jeho uměleckého dědictví.

Důležitost Paláce Güell jako kulturního pokladu byla potvrzena v roce 1984, kdy byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Tato prestižní nominace zdůraznila nejen jeho regionální, ale i světový význam jako symbol modernistické architektury a umění. V současnosti je tato stavba živoucím svědectvím o bohaté historii Barcelony a uměleckém dědictví Antonia Gaudího, které přenese každého návštěvníka zpět do minulosti. 

Kontakty

 • Provozovatel: Nadace pro Památky Antoni Gaudího
 • Oficiální webové stránky: https://inici.palauguell.cat
 • Telefonní číslo: +34 933 184 960 (zákaznická podpora obvykle mluví anglicky, ale není to pravidlem, ověřit si to můžete na informačním centru)
 • E-mailová adresa: info@palauguell.cat

Autoři

 • Lukáš Altman

  Jsem majitel a šéfredaktor Cestyx.cz, z něhož chci udělat „přístav“ všech cestovatelů. Ze všeho nejradši mám architekturu a přírodu; obojí rád poznávám po celém světě, i když mou srdcovou záležitostí je jihovýchodní Asie.

 • Lukáš Jírovec
  : Spoluautor

  Jsem nadšený cestovatel a v pohybu jsem alespoň 6 měsíců v roce. Rád zavítám i do největších destinací, ale nejradši mám objevování skrytých klenotů mimo hlavní turistické trasy. Díky Cestyx.cz mohu ostatním předávat tipy a rady o cestování, doporučení na památky a další místa, ubytování, dopravu, výlety nebo rozpočtové plánování.