[adinserter block="3"]

rimsky most v cordobe
Zdroj fotografie: Daniel VILLAFRUELA / Creative Commons / CC BY-SA

Římský most v Córdobě (Puente Romano de Córdoba): vstup(né), otevírací doba, tipy, zajímavosti, mapa a další

Římský most v Córdobě (Puente Romano de Córdoba) je impozantní historická památka v srdci tohoto města, s historií sahající až do 1. století našeho letopočtu, kdy ho postavili Římané v rámci expanze na Pyrenejský poloostrov. Je symbolem antické a středověké architektury a nabízí výhled na okolní památky a řeku Guadalquivir. Jak místní obyvatelé, tak i turisté se na něm rádi setkávají a užívají si chvíle odpočinku a autentické atmosféry. 

Čím je Římský most v Córdobě turisticky zajímavý

Římský most je jedním z klenotů španělské Córdoby představující majestátní spojení bohaté historie a moderního života ve městě. Památka byla postavena římskými inženýry v 1. století n. l., kdy sloužila jako klíčová tepna přes řeku Guadalquivir. Její konstrukci tvoří bílé mramorové bloky a arabského prvky, které mu během středověku přidali muslimové. Tato směsice stylů dnes mostu dodává jeho jedinečný charakter.

Návštěvníci mohou z mostu pozorovat malebné panoramatické výhledy na historické centrum města a užívat si chvíle klidu i nerušeného odpočinku. Sám o sobě pak vytváří s jeho pozadím nádherný obraz, který se stal inspirací pro mnoho současných umělců a fotografů. Každá jeho část přitom připomíná bohaté kulturní dědictví Córdoby a umožňuje návštěvníkům ponořit se do autentické atmosféry středověku a antického období. 

Obzvláště krásný je pak během noci, kdy díky osvětlení vytváří romantické prostředí. U vstupu se také nachází zajímavé věže, které dříve sloužily k pozorování přístupové cesty do města. Ty však dnes hostí malebné muzeum s rozmanitými sbírkami a poskytují bližší pohled na historii Córdoby a vývoj této památky. Místní obyvatelé se na mostě mimo jiné rádi setkávají s turisty a vypráví si své životní příběhy. 

Vstupenky na Římský most v Córdobě

…cena:

 • vstup na most není zpoplatněn 

…jak zakoupit:

 • jelikož je vstup na most zdarma, nemusíte si kupovat lístky předem ani na místě

Otevírací doba Římského mostu v Córdobě

 • Otevírací doba: 24 hodin denně
 • Nejlepší doba na návštěvu: dopoledne nebo později odpoledne bývá méně rušno a příjemná atmosféra, nejvíce se vyplatí návštěva během jara a podzimu
 • Délka prohlídky: je dobré vyčlenit si alespoň 30 minut, abyste měli dostatek času prozkoumat most a užít si výhledy, které se z něj naskýtají 

Zajímavosti o Římském mostě v Córdobě

 1. Byl postaven v 1. století Římany a sloužil jako přechod přes řeku Guadalquivir. Jeho význam spočíval v propojení obou stran řeky a usnadnění obchodu a pohybu obyvatel.
 2. Během restauračních prací byly objeveny archeologické pozůstatky, včetně pozůstatků starověkých staveb a keramiky. Nálezy přispěly k hlubšímu porozumění historie.
 3. V období muslimské nadvlády nad městem byl přestavěn a získal svůj charakteristický vzhled. Vznikla tak památka, která spojovala dvě odlišné architektonické tradice.
 4. U vstupu na most se nachází bývalé strážní věže, které dnes hostí muzea. 
 5. Návštěvníci mají možnost z mostu pozorovat nádherné výhledy na další ikonické památky Córdoby. Obzvláště krásný je pak západ slunce. 
 6. Historická atmosféra přitahuje umělce z celého světa hledající inspiraci pro nová díla. 

Lokace (kde se Římský most v Córdobě nachází)

Římský most (Puente Romano de Córdoba) se nachází v centru Córdoby, kde spojuje břehy řeky Guadalquivir. Přesná adresa je Av. del Alcázar, s/n, Sur, 14009 Córdoba, Španělsko. 

Jak se k Římskému mostu v Córdobě dostat

MHD

 • autobus staví na zastávkách Avda.Cádiz (Plaza Santa Teresa), linky 12 a 14, nebo El Potro (la Ribera), linky 01, 03 a 07, most je v docházkové vzdálenosti

Bolt / Uber / FreeNow

 • můžete také využít alternativních taxíků společností Bolt, Uber nebo FreeNow (to je zpravidla nejlevnější volbou, někdy stojí o 1/3 až o polovinu méně)
 • vůz běžně přijede do 5 minut na vámi určené místo (kromě FreeNow, které má většinou vyhrazená místa, stačí si je zobrazit v aplikaci), v používané aplikaci můžete sledovat trasu on-line, vidíte hodnocení řidičů a předem stanovenou cenu za jízdu
 • do mobilní aplikace stačí jako cíl zadat „Puente romano”, pokud máte v telefonu povolené polohové služby (GPS), bude vaše pozice automaticky zaměřena a auto dorazí bez nutnosti zadávat adresu ručně

Taxi

 • najdete je na rušných místech, jako jsou nádraží, náměstí, památky, hotely nebo letiště
 • co se týče ceny, vycházejí dráž než jiné alternativy (uvedené výše)
 • někdy jezdí řidiči i pro další společnosti (Bolt / Uber / FreeNow), a když je objednáte skrz aplikaci, mohou vám nabídnout lepší cenu za zpáteční cestu (v podobě klasického taxíku, ale s nižší cenou)
 • někteří taxikáři vám mohou poskytnout své číslo, abyste je mohli kontaktovat i přes WhatsApp, nabídnou vám tak nižší ceny během celého pobytu

Pěšky

 • most se nachází v historickém srdci Córdoby, po samém centru města proto může být chůze nejrychlejším způsobem, jak se k němu dostat 

Kola / elektrické koloběžky / skútry

 • jestliže už vás omrzela chůze, můžete využít tyto malé dopravní prostředky
 • k zapůjčení jsou přímo na ulici, kde je po zaplacení odemknete skrz mobilní aplikaci, přední společností je Bolt Scooters
 • v mobilní aplikaci vidíte cenu podle najetých metrů / kilometrů, i když ceny nejsou nejmenší, stojí za ten zážitek

Historie Římského mostu v Córdobě

Historie Římského mostu sahá až do 1. století, kdy ho postavili římští inženýři jako klíčový spojovací prvek přes řeku Guadalquivir. Díky tomu se stal důležitou tepnou a usnadňoval místním obyvatelům vzájemný obchod a pohyb po různých částech města. Během muslimské nadvlády poté prošel rekonstrukcí a získal si tak svůj charakteristický vzhled. Tato fáze přestavby posílila jeho strukturu a propojila ho s různými arabskými detaily.

Od středověku tak most sloužil nejen k překonání řeky, ale také jako symbol spojení různých kultur. Ačkoli postupem času město prošlo mnoha temnými obdobími, díky rekonstrukcím a úpravám si památka zachovala svůj původní vzhled a její strategická poloha dále hrála důležitou roli v ekonomice města. Postupem času také začal přitahovat čím dál více turistů z různých koutů světa a stal se nedílnou součástí historického centra Córdoby.

Dnes představuje nejen historický symbol, ale také místo pro setkávání místních obyvatel a turistů, kteří na něm rádi tráví čas pozorováním malebný panoramatických výhledů a povídáním si o svých životních příbězích. Stejně tak sem, zejména během noci, chodí zamilované páry. V tuto dobu totiž památku doplňuje nádherné osvětlení, což přispívá k její autenticitě a vytváří příjemné prostředí pro každého návštěvníka.  

Kontakty

Autoři

 • Lukáš Altman

  Jsem majitel a šéfredaktor Cestyx.cz, z něhož chci udělat „přístav“ všech cestovatelů. Ze všeho nejradši mám architekturu a přírodu; obojí rád poznávám po celém světě, i když mou srdcovou záležitostí je jihovýchodní Asie.

 • Lukáš Jírovec
  : Spoluautor

  Jsem nadšený cestovatel a v pohybu jsem alespoň 6 měsíců v roce. Rád zavítám i do největších destinací, ale nejradši mám objevování skrytých klenotů mimo hlavní turistické trasy. Díky Cestyx.cz mohu ostatním předávat tipy a rady o cestování, doporučení na památky a další místa, ubytování, dopravu, výlety nebo rozpočtové plánování.