[adinserter block="3"]

Silnice Via Appia v Římě
Zdroj fotografie: Paul Hermans / Creative Commons / CC BY-SA

Via Appia: nejdůležitější silnice starověkého Říma a odraz vyspělé civilizace

Via Appia, známá také jako „Královská cesta”, je jednou z nejstarších a nejdůležitějších cest Říma. Byla postavena v roce 312 př. n. l., rozkládá se na 560 kilometrech a spojovala centrum města s jihovýchodními provinciemi. Původně byla navržena pro vojenské účely, ale brzy se stala klíčovým obchodním spojením. Dnes však tvoří malebnou turistickou trasu. Kamenná cesta obklopená cypřiši a ruinami vás provede kolem hrobek, lázní, katakomb a významných památek. Procházka po Via Appia tak představuje nezapomenutelný zážitek.

Čím je Via Appia turisticky zajímavá

Nenápadná kamenná cesta je jedním z nejvýznamnějších historických a archeologických pokladů. Byla postavena v roce 312 př. n. l. a rozkládá se na úctyhodných 560 kilometrech. Její význam v dějinách je nezastupitelný, neboť sloužila jako klíčové spojení mezi Římem a jeho strategickými regiony, a to jak vojensky, tak hospodářsky. V době svého vzniku byla určena k rychlému a účinnému pohybu vojenských jednotek římské armády.

O její navržení a výstavbu se zasloužili politik Appius Claudius Caecus a státník Gaius Plautius Venox Hypsaeus. Cesta protínala městskou bránu Porta San Sebastiano a původně vedla skrz významná města Terracina, Formia a Anzio do Capua, později byla prodloužena ještě přes Benevent, Venosu a Tarent až do přístavního města Brindisi. Díky cestě se Římská říše stala ještě mocnějším impériem a rozšířila své území a vliv do dálek Itálie.

První část kamenné cesty, známá jako Via Appia Urbana, začínala na Forum Romanum a táhla se podél několika památek – Caracallových lázní, Aureliánovy hradby a Circa Maxima, aby se následně spojila s Via Appia Antica, vedoucí do jižních regionů Itálie. Byla vydlážděna obrovskými bloky kamene, což jí dodávalo výjimečnou stabilitu a odolnost. Krajina, kterou protínala, byla lemovaná vinicemi, olivovými háji a antickými památkami.

Via Appia spojuje několik významných antických měst a ruin, například rozsáhlé Kalixtovy katakomby (Catacombe di San Callisto), které představovaly místo posledního odpočinku pro tisíce pohřbených, dále impozantní zbytky cirkusu Circus Maxentius (Circo Di Messenzio), kde se konaly dostihy a další zábavní akce, mauzoleum Cecilie Metelly (Mausoleo di Cecilia Metella), pohřební místo římské šlechtičny, barokní kostel Domine Quo Vadis, kde se údajně zjevil sám Ježíš Kristus, nebo ruiny Vily Quintili (Villa dei Quintili).

Neustále trvající renovace dodnes umožňují návštěvníkům procházky po původních dlažbách, které kdysi používali starověcí Římané. Návštěva této cesty je jako krok do minulosti, kdy sloužila jako tepna rozkvětu římské civilizace. Zůstává tak silným spojením mezi minulostí a současností, přičemž přitahuje tisíce návštěvníků z celého světa.

Vstupenky na Via Appia

Cesta je veřejným místem, proto není vyžadováno žádné vstupné. Některé italské společnosti dokonce nabízí bezplatné prohlídky, a to v italštině nebo angličtině.

…cena:

  • jedná se o veřejné místo, vstup je zadarmo

…jak zakoupit:

  • jelikož je cesta veřejná, není nutné shánět vstupenky

Nejlepší doba na návštěvu

  • Nejlepší doba na návštěvu: kdykoli, protože díky délce není cesta nikdy přecpaná lidmi
  • Čekání ve frontě: žádné fronty nestojíte, občas jen dávejte pozor na projíždějící auta nebo jízdní kola, ale ani jedno z toho nejezdí závratnou rychlostí
  • Délka prohlídky: je dobré vyčlenit si asi 1 až 2 hodiny, abyste stihli projít přilehlé expozice (památník, věže, muzeum…) a užili si výhled ze střechy

Zajímavosti o Via Appia

  1. Ve své době byla inženýrským skvostem s obrovskými bloky kamene. Některé části jsou zachovány – můžete se projít po stejných chodnících, které používali Římané.
  2. Sloužila jako inspirace pro mnoho umělců, spisovatelů a básníků. Zmínku o ní najdete v mnoha literárních a uměleckých dílech, což zvýšilo její prestiž a proslulost po celá staletí.
  3. Stály podél ní akvadukty, které město zásobovaly vodou. Mezi nejznámější patří „Akvadukt Kalábrie”, je postaven vedle cesty a přiváděl do Říma vodu z regionu Kalábrie.
  4. Na Via Appia Antica se nachází zvláštní hřbitov zvaný „Cimitero Acattolico”. Slouží jako poslední místo odpočinku pro domácí mazlíčky. Najdete na něm pohřebná mnohá zvířata slavných umělců, spisovatelů a diplomatů.
  5. V blízkosti cesty se nachází kostel Santa Maria in Cappella, bývalá papežská rezidence. V minulosti v ní pobývali papežové jako Clement XII., Pius VI. a Pius VII.
  6. Má svůj podíl na legendách a pověstech. Jednou z nejznámějších je příběh o „krvavé vodě”, která údajně tekla po cestě po několik dní před fatální bitvou u Cannae.

Mapa (lokace, kde se Via Appia nachází)

Začátek Via Appia dnes najdete u brány Porta San Sebastiano. Přesná adresa je Via Appia Antica, 60, 00178 Řím, Itálie.

Přibližná trasa celé cesty Via Appia, kterou můžete klidně projít pěšky z Říma přes jižní pobřeží až na východ Itálie, kam byla později komunikace prodloužena:

Jak se k Via Appia dostat

Pokud se chcete dostat na začátek dochované cesty, bude vaším výchozím bodem Aureliánova hradba, konkrétně brána Porta San Sebastiano. Můžete se k ní dostat níže zmíněnými prostředky.

MHD

  • metro má nejbližší zastávku San Giovanni na lince A, k začátku historické cesty je to poté přibližně 15 minut pěší chůzí
  • autobus staví na Porta San Sebastiano, jezdí sem linky 118, 218 a 660, která se nachází hned u Via Appia

Alternativa k taxi (Bolt, Uber…)

  • k začátku cesty se můžete dostat alternativními taxíky společností Bolt, Uber nebo FreeNow (obvykle nejlevnější volba, někdy zaplatíte o 1/3 až o polovinu méně)
  • objednání probíhá přes mobilní aplikaci, kde vidíte trasu v reálném čase, hodnocení jednotlivých řidičů i cenu jízdy, vůz běžně přijede na vámi určené místo do 5 minut od objednání (výjimkou je FreeNow, které mívá vyhrazená stanoviště, naleznete je pomocí aplikace na mapě)
  • skrz aplikaci můžete jako cíl zadat „Porta San Sebastiano”, jestliže máte povolené polohové služby neboli GPS, vaše pozice se zaměří automaticky bez nutnosti vypisovat adresu ručně
  • většinou vás tyto alternativy taxi vyjdou levněji než klasické taxi

Taxi

  • najdete je na rušných místech, jako jsou nádraží, náměstí, památky, hotely a letiště, ale občas i na rušných silnicích, kde se ji můžete též najmout
  • co se týče ceny, vycházejí dráž než jiné alternativy (uvedené výše)
  • někdy jezdí řidiči i pro další společnosti (Bolt / Uber / FreeNow), a když je objednáte skrze aplikaci, mohou vám nabídnout lepší cenu za zpáteční cestu (v podobě klasického taxíku, ale s nižší cenou)
  • někteří taxikáři vám mohou dát své číslo, abyste je mohli kontaktovat i přes WhatsApp, nabídnou vám tak nižší ceny během celého pobytu

Pěšky

  • k začátku cesty dojdete ulicí Via di Porta San Sebastiano
  • Via Appia je sama o sobě pro chůzi po svých ideální, hned na začátku minete Circus Maximus a Koloseum, při procházce pak narazíte na spoustu dalších významných památek, jako jsou Kalixtovy katakomby, mauzoleum Cecilie Metelly, Circus Maxentius, kostel Domine Quo Vadis, Vila Quintili nebo katakomby San Sebastiano
  • výchozím bodem je město Řím, ale na cestu se můžete napojit i z měst nebo obcí, jako jsou Castel Gandolfo, Frattocchie, Marino a Ciampino

Kola / elektrické koloběžky / skútry

  • jestliže už vás omrzela chůze, můžete využít tyto malé dopravní prostředky
  • k zapůjčení jsou přímo na ulici, kde je po zaplacení odemknete skrz mobilní aplikaci, přední společností je Bolt Scooters
  • v mobilní aplikaci vidíte cenu podle najetých metrů / kilometrů, i když ceny nejsou nejmenší, stojí za ten zážitek

Historie Via Appia

Historie jedné z nejstarších a nejvyužívanějších římských silnic sahá až do roku 312 př. n. l., kdy s jejím návrhem a stavbou přišel politik Appius Claudius Caecus a státník Gaius Plautius Venox Hypsaeus. Původní význam cesty byl čistě strategický, protože propojovala město s jihovýchodní Itálií a poskytovala tak klíčové spojení s provinciemi, které se v ní nacházely.

Kamenná cesta byla postavena s velkou péčí a inženýrským umem. V tehdejší době se jednalo prakticky o technický zázrak, vydlážděna byla velkými kamennými bloky, které jí zajišťovaly perfektní stabilitu a odolnost. Stavba samotné silnice byla o to složitější, když musela překonat i dost náročné terény, mezi které patřily i pohoří a močály. Během římské republiky a římského impéria se Via Appia stala klíčovou obchodní tepnou.

Díky tomu do města proudilo bohatství a zboží. Bylo po ní přepravováno obilí, víno, olej a další komodity. Ekonomická a politická síla římského impéria tak vzkvétala. Během staletí se stala také svědkem mnoha událostí. V roce 71 př. n. l. využil Spartakus tuto cestu k přeskupení svých vojsk během svého povstání otroků. Později, v roce 71 n. l., byla silnice svědkem trestného tažení tisíců otroků, kteří byli křížem ukřižováni na cestě jako varování ostatním.

V historii hrají svou roli i legendy. Jednou z nich je pověst o apoštolu Petrovi, který údajně potkal Ježíše Krista na cestě, když opouštěl Řím, aby unikl pronásledování. V záznamech je zmiňováno, že Petr se ho zeptal „Quo vadis, Domine?” („Kam jdeš, Pane?”), na což mu Ježíš odpověděl, že jde do Říma, aby byl znovu ukřižován. Tato legenda vedla ke stavbě kostela Domine Quo Vadis stojícího v blízkosti cesty, jenž je dodnes oblíbeným místem pro poutníky.

Během středověku a novověku začala ztrácet na významu, když byla nahrazena novými silnicemi a cestami. V 19. století byla však pro své historické a archeologické bohatství obnovena a znovuobjevena jako turistická atrakce. Dnes představuje fascinující cestu do minulosti, plnou antických hrobek, katakomb, ruin a historických památek.

Kontakty

Autor

  • Lukáš Altman

    Jsem majitel a šéfredaktor Cestyx.cz, z něhož chci udělat „přístav“ všech cestovatelů. Ze všeho nejradši mám architekturu a přírodu; obojí rád poznávám po celém světě, i když mou srdcovou záležitostí je jihovýchodní Asie.