[adinserter block="3"]

Největší města České republiky dle počtu obyvatel a rozlohy
Zdroj fotografie: Lukáš Altman (Cestyx.cz) přes DALL-E

Největší města České republiky / top 20 nejlidnatějších a dle rozlohy

Největší města České republiky jsou ekonomickými centry, ale také pozůstatky bohaté historie a plné architektonických odkazů. Praha je s počtem obyvatel přes 1,3 milionu zdaleka největší ze všech a je srdcem země – oproti tomu druhé největší město, Brno, má v počtu obyvatel významný rozdíl, dosahuje 380 tisíc. Ostatní velká města jako Liberec, Olomouc nebo České Budějovice mají často počet obyvatel podobný. V průběhu let se ale mění v důsledku migrační politiky, ať už jde o lidi přicházející za prací nebo vzděláním.

MěstoPočet obyvatelKraj
Praha1 309 000Hlavní město Praha
Brno379 000Jihomoravský kraj
Ostrava289 000Moravskoslezský kraj
Plzeň172 000Plzeňský kraj
Liberec104 000Liberecký kraj
Olomouc100 000Olomoucký kraj
České Budějovice93 000Jihočeský kraj
Hradec Králové93 000Královéhradecký kraj
Ústí nad Labem93 000Ústecký kraj
Pardubice89 000Pardubický kraj
Havířov77 000Moravskoslezský kraj
Zlín75 000Zlínský kraj
Kladno68 000Středočeský kraj
Most65 000Ústecký kraj
Karlovy Vary48 000Karlovarský kraj
Frýdek-Místek56 000Moravskoslezský kraj
Opava55 000Moravskoslezský kraj
Děčín51 000Ústecký kraj
Karviná50 000Moravskoslezský kraj
Jablonec nad Nisou45 000Liberecký kraj
20 největších měst v České republice dle počtu obyvatel

Praha, hlavní město České republiky, je největší a nejnavštěvovanější metropole v zemi. Spolu s bohatou historií, sahající do 7. století, je domovem mnoha významných historických památek, včetně Pražského hradu, Karlova mostu a Staroměstského náměstí. Jedná se o kulturní a ekonomické centrum, s řadou divadel, galerií a mezinárodních korporací.

Brno je hlavním městem Moravy a druhým největším České republiky. Proslulo jako významné místo vzdělání, správy a kultury. Ve svých ulicích ukrývá prestižní Masarykovu univerzitu a průmyslové centrum plné technologických společností. Je známé i díky moderní architektuře, včetně slavné Vily Tugendhat od Ludwiga Miese van der Rohe.

Ostrava, třetí největší město České republiky, leží na severovýchodě země v Moravskoslezském kraji. Má dlouhou historii spojenou s těžbou uhlí a průmyslem, což se odráží v architektuře a kultuře. V posledních letech se zaměřuje na kulturní a společenské akce, včetně mezinárodně uznávaných hudebních festivalů, jako je Colours of Ostrava.

Plzeň, město piva a čtvrté největší v Čechách, se proslavila díky pivovaru a produkci slavného Plzeňského piva. Metropole je také důležitým průmyslovým a obchodním centrem s řadou vysokoškolských institucí. Kromě toho nabízí bohaté kulturní vyžití, včetně divadel, muzeí a galerií, které reflektují její historii a současnou dynamiku.

Liberec, páté největší české město, se nachází v severních Čechách u podhůří Krkonoš. Jde o centrum textilního průmyslu a místo s bohatou historií. Mimo jiné nabízí mnoho turistických atrakcí, např. Ještědský hřbet, ZOO Liberec nebo Botanickou zahrada. Je také významným sportovním centrem s velkým zázemím pro zimní sporty.

Autor

  • Lukáš Altman

    Jsem majitel a šéfredaktor Cestyx.cz, z něhož chci udělat „přístav“ všech cestovatelů. Ze všeho nejradši mám architekturu a přírodu; obojí rád poznávám po celém světě, i když mou srdcovou záležitostí je jihovýchodní Asie.