[adinserter block="3"]

Šikmá věž v Pise
Zdroj fotografie: Pixabay

Šikmá věž v Pise (Torre pendente): měla být nejvyšší zvonicí své doby, ale nakonec „zradila“ architekta a proslavila se náklonem

Šikmá věž (Torre pendente) v Pise je jedním z typických symbolů Itálie – díky svému unikátnímu naklonění o 3,97 stupně přitahuje miliony turistů ročně. Neobvyklá stavba se skládá z 8 podlaží a měří 57 metrů, přičemž abyste se mohli dostat na její vrchol, budete muset vystoupat 294 schodů. Z vrcholu jsou poté vidět krásné výhledy na celé město a jeho okolí. Mimo úchvatné architektury nabízí jedna z nejoblíbenějších památek Pisy také krásné parky a tradiční restaurace v okolí. 

Čím je Šikmá věž turisticky zajímavá

Šikmá věž v Pise je majestátní stavba z 12. století a původně sloužila jako zvonice pro katedrálu Piazza dei Miracoli. Její charakteristický náklon o 3,97 stupně, díky kterému dnes přitahuje miliony turistů ročně, je způsoben měkkým písčitým podložím, na němž stavba stojí. K této „chybě“ došlo během návrhů, ovšem jak se ukázalo, právě tato nepozornost způsobila její zajímavý vzhled a nevídanou oblibu po celém světě. 

Věž měří 57 metrů na výšku a skládá se ze 294 schodů vedoucích až do její vyhlídkové věže. Návštěvníci, kteří se rozhodnou vystoupat na vrchol, mohou obdivovat výhledy na město, krásnou okolní krajinu a další památky v Pise – stejně tak mají během stoupání příležitost obdivovat nádhernou architekturu a vcítit se tak do unikátní atmosféry obklopující celou tuto historickou stavbu.

Okolí Šikmé věže je stejně působivé jako její interiér. Nachází se totiž na náměstí Piazza dei Miracoli, které je známé také jako Náměstí zázraků a hostí mnoho dalších turisticky atraktivních míst, včetně Katedrály svaté Marie z Assisi, Křestní kaple a Hřbitova Camposanto. Všechny tyto památky tvořící jedinečný komplex návštěvníkům připomínají bohatství historie a umění tohoto skvostného italského města.

Mimo historické památky zde mohou návštěvníci objevovat také malebné uličky, kavárny a tradiční restaurace, které nabízí lahodné pokrmy, včetně těstovin, pizzy a čerstvých ryb, pravou italskou kávu a sladké dezerty. V okolí věže jsou i obchody, kde si můžete zakoupit módní doplňky, keramiku a další oblíbené suvenýry z Itálie.

Vstupenky do Šikmé věže

…cena:

  • základní (pro všechny návštěvníky nad 8 let): 20 €, tedy přibližně 489 Kč 
  • děti do 8 let mají vstup zakázán 

…jak zakoupit:

  • přes internet prostřednictvím oficiálních stránek nebo od jiných prodejců, kteří mohou nabízet i cenově výhodné kombinace vstupenek 
  • přímo na místě, ale chcete-li se vyhnout zdlouhavým frontám, bude zakoupení lístků předem pohodlnější volbou  

Nikdy si nekupujte lístky od pouličních prodejců, kteří je mohou nabízet klidně i o 50 % levněji. Jedná se o past na turisty a takové vstupenky jsou neplatné.

Otevírací doba Šikmé věže

  • Otevírací doba: pondělí až neděle od 9:00 do 20:00  
  • Nejlepší doba na návštěvu: dopoledne nebo později odpoledne bývá méně turistů, nejvíce se vyplatí věž navštívit během jarních a podzimních měsíců 
  • Čekání ve frontě: během hlavní turistické sezóny a zejména o víkendech se mohou tvořit delší fronty, zakoupením lístků předem ušetříte čas 
  • Délka prohlídky: je dobré vyčlenit si alespoň 1 hodinu, abyste mohli vyšlapat na vrchol věže a užít si krásy celého komplexu Náměstí zázraků 

Zajímavosti o Šikmé věži

  1. Náklon 3,97 stupně způsobilo měkké půdní podloží. I když stavba proběhla začátkem 12. století, náklon byl patrný už během prvních měsíců kvůli zemětřesení v regionu.
  2. Věž byla postavena jako zvonice pro katedrálu na náměstí Piazza dei Miracoli, která stojí poblíž. Její stavba trvala téměř 200 let a byla dokončena v roce 1372.
  3. Je vysoká 55,86 metrů na jižní straně, 56,70 metrů na severní a má 294 schodů.
  4. V důsledku vážného náklonu byla provedena řada opatření k zajištění věže a během let 1990 až 2001 byla dokonce uzavřena pro veřejnost.
  5. Spolu s katedrálou, baptisteriem a hřbitovem Camposanto Monumentale je Šikmá věž od roku 1987 součástí světového dědictví UNESCO.
  6. Galileo Galilei v roce 1589 údajně používal italskou Šikmou věž ke svým experimentům týkajících se tíhového zrychlení.

Mapa (lokace, kde se Šikmá věž nachází)

Šikmá věž (Torre pendente) se nachází v historickém centru města Pisa, na Náměstí zázraků (Piazza dei Miracoli). Její přesná adresa je Piazza del Duomo, 56126 Pisa PI, Itálie.

Jak se k Šikmé věži dostat

MHD

  • autobus jezdí na zastávku Pisa S. Rossore a Pisa Pietrasantina (linky 4, 21, 13 a 22), vystoupíte praktický přímo u památky 

Alternativa k taxi (Bolt, Uber…)

  • ve městě jsou alternativní taxi společností Bolt, Uber nebo FreeNow (to je zpravidla nejlevnější, někdy stojí o 1/3 až o polovinu méně)
  • vůz běžně přijede do 5 minut na určené místo (kromě FreeNow, které mívá vyhrazená místa, stačí si je zobrazit v aplikaci), v aplikace můžete pak sledovat trasu on-linea vidíte v ní hodnocení řidičů i předem stanovenou cenu za jízdu
  • do mobilní aplikace stačí zadat jako cíl „Torre pendente”, a pokud máte v telefonu povolené polohové služby (GPS), bude vaše pozice automaticky zaměřena a auto dorazí bez nutnosti zadávat adresu ručně

Taxi

  • najdete je na rušných místech, jako jsou nádraží, náměstí, památky, hotely a letiště, ale občas i na rušných silnicích, kde se ji můžete též najmout
  • co se týče ceny, vycházejí dráž než jiné alternativy (uvedené výše)
  • někdy jezdí řidiči i pro další společnosti (Bolt / Uber / FreeNow), a když je objednáte skrze aplikaci, mohou vám nabídnout lepší cenu za zpáteční cestu (v podobě klasického taxíku, ale s nižší cenou)
  • někteří taxikáři vám mohou dát své číslo, abyste je mohli kontaktovat i přes WhatsApp, nabídnou vám tak nižší ceny během celého pobytu

Pěšky

  • věž se nachází v historické části města, po samém centru Pisy proto může být chůze nejrychlejším způsobem, jak se k ní dostat 

Kola / elektrické koloběžky / skútry

  • jestliže už vás omrzela chůze, můžete využít tyto malé dopravní prostředky
  • k zapůjčení jsou přímo na ulici, kde je po zaplacení odemknete skrz mobilní aplikaci, přední společností je Bolt Scooters
  • v mobilní aplikaci vidíte cenu podle najetých metrů / kilometrů, i když ceny nejsou nejmenší, stojí za ten zážitek

Historie Šikmé věže

Historie Šikmé věže sahá až do roku 1173, kdy začala její stavba. Tehdy měla sloužit jako zvonice pro katedrálu na Náměstí zázraků (Piazza dei Miracoli) a už v té době byl patrný její náklon, který způsobila měkká půda. Kvůli této „chybě” musela být dokončena ve třech etapách – architekti se dokonce snažili dostat věž do správného postavení pomocí nápravných pilířů na nižší straně, čímž byl její náklon částečně snížen. Po staletích různých pokusů o stabilizace poté v roce 2008 vyšlo najevo, že se její náklon konečně zastavil. 

Během své historie prodělala Šikmá věž několik válek a také přírodních katastrof, včetně zemětřesení, ale přesto zůstala zachovalým symbolem Pisy a italského stavitelství. V průběhu staletí se poté stala oblíbeným turistickým místem, které dnes přitahuje miliony turistů ročně. Během 20. století byla však bohužel na nějakou dobu uzavřena, neboť ji architekti označili za nebezpečnou pro veřejnost. Nicméně po komplexních inženýrských zásazích byla na přelomu tisíciletí opět otevřena, a dokonce byl pozastaven její sklon. 

V současné době tak mohou turisté opět navštěvovat tuto nádhernou stavbu a vyšlapat po 294 chodech na její vrchol, odkud poté lze obdivovat nádherný výhled na celé město Pisa a okolní krajinu. Šikmá věž však není pouze architektonickým zázrakem, ale i kulturním symbolem – tomu nasvědčuje i skutečnost, že byla v roce 1987 spolu s dalšími památkami, jako je Náměstí zázraků, zařazena na seznam světového dědictví UNESCO.

Kontakty

  • Provozovatel: Opera della Primaziale Pisana
  • Oficiální webové stránky: https://www.opapisa.it
  • Telefonní číslo: +39 050 835011 (zákaznická podpora mluví anglicky)
  • E-mailová adresa: info@opapisa.it

Autoři

  • Lukáš Altman

    Jsem majitel a šéfredaktor Cestyx.cz, z něhož chci udělat „přístav“ všech cestovatelů. Ze všeho nejradši mám architekturu a přírodu; obojí rád poznávám po celém světě, i když mou srdcovou záležitostí je jihovýchodní Asie.

  • Lukáš Jírovec
    : Spoluautor

    Jsem nadšený cestovatel a v pohybu jsem alespoň 6 měsíců v roce. Rád zavítám i do největších destinací, ale nejradši mám objevování skrytých klenotů mimo hlavní turistické trasy. Díky Cestyx.cz mohu ostatním předávat tipy a rady o cestování, doporučení na památky a další místa, ubytování, dopravu, výlety nebo rozpočtové plánování.