[adinserter block="3"]

Královský palác Alcazar, Sevilla
Zdroj fotografie: Lukáš Altman (Cestyx.cz)

Královský palác Alcázar v Seville (Real Alcázar de Sevilla): vstup(né), otevírací doba, tipy, zajímavosti, mapa a další

Královský palác Alcazar v Seville (Real Alcázar de Sevilla) je ohromující stavba v srdci města kombinující maurskou, gotickou a renesanční architekturu. Jeho prohlídka vás proto zavede do různě zdobených místností, vznešených dvorů a zahrad, které jsou klidnou oázou v rušném centru města. Návštěvníci v nich mohou relaxovat a užívat si vůni kvetoucích rostlin, šum fontán a krásu exotických stromů. Svůj význam si palác získal také díky populárnímu seriálu Hra o trůny, neboť mnoho záběrů bylo natáčeno právě v jeho interiéru. 

Čím je Alcázar v Seville turisticky zajímavý

Královský palác Alcázar je jedním z nejimpresivnějších architektonických skvostů v Andalusii. Historie tohoto skvostu sahá až do 10. století, kdy byla na jeho místě postavena původní arabská pevnost – ta však během staletí prošla mnoha přestavbami a rozšířeními, což vytvořilo jedinečný mix architektonických stylů, a to od maurské po renesanční. Postupem času bylo také přistavěno prostorné nádvoří zdobené nádhernými mozaikami a mramorovými sloupy, které vytváří hypnotizující atmosféru.

Jedním z nejvýznamnějších maurských prvků paláce je Sala de los Embajadores (Sál velvyslanců), který je zdoben nádhernou stropní klenbou a středověkými freskami. Co se týče gotické části, vyjímají se v něm především kaple, chodby a elegantní královské komnaty připomínající architektonický vývoj té doby. Renesanční část poté představuje zahrady a luxusní pokoje, avšak ty byly paláci Alcázar v Seville přidány na rozkaz krále během 16. století. 

Královský palác však nebyl pouze útočištěm pro španělské krále, ale také se v něm natáčely scény z populárního seriálu Hra o trůny, které podtrhly jeho epickou atmosféru a jedinečnou krásu. Stejně tak se stavba stala postupem času symbolem historie a kultury Andalusie, přičemž je skvělým důkazem bohatství a různorodosti španělského dědictví.

Vstupenky do královského paláce Alcázar

…cena:

  • základní: 13,5 €, tedy přibližně 333 Kč  
  • snížené (studenti 14 až 30 let a senioři 65+): 6 €, tedy přibližně 148 Kč  
  • děti do 14 let vstup neplatí 

…jak zakoupit:

  • přes internet na oficiálních stránkách nebo od jiných prodejců, kteří mohou nabízet i cenově výhodné kombinace vstupenek na různé památky, než kdybyste je kupovali jednotlivě
  • přímo na místě, ale chcete-li se vyhnout čekání ve frontě, bude zakoupení lístku dopředu lepší volbou

Nikdy si nekupujte lístky od pouličních prodejců, kteří je mohou nabízet i o 50 % levněji. Jedná se o typickou past na turisty a takové vstupenky jsou neplatné.

Otevírací doba královského paláce Alcázar

  • Otevírací doba: pondělí až neděle od 9:30 do 17:00 
  • Nejlepší doba na návštěvu: dopoledne nebo později odpoledne bývá méně turistů, nejvíce se vyplatí palác navštívit během jarních a podzimních měsíců 
  • Čekání ve frontě: během víkendů a zejména hlavní turistické sezóny se mohou tvořit delší fronty, zakoupením vstupenek předem ušetříte mnoho času   
  • Délka prohlídky: je dobré vyčlenit si alespoň 2 až 3 hodiny, abyste měli dostatek času prozkoumat krásu a bohatství tohoto historického místa

Zajímavosti o královském paláci Alcázar v Seville

  1. Královský palác je jednou z nejstarších královských rezidencí v Evropě. Jeho historie sahá až do 10. století, kdy byl původně postaven jako arabská pevnost.
  2. Stavba je mistrovským dílem arabského, gotického, renesančního a barokního stylu. Lze obdivovat krásné mozaiky, zdobené stropy, nádvoří a zahrady.
  3. Alcázar je obklopen rozlehlými zahradami, jako jsou Patio de las Doncellas a Patio de las Muñecas, které nabízí nádherný pohled na kvetoucí rostliny, fontány a pavilony.
  4. Díky své kráse a atmosféře byl královský palác Alcázar často používán jako filmová kulisa. Natáčely se v něm třeba scény z populárního seriálu Hra o trůny.
  5. Palác uchovává bohatou sbírku uměleckých děl, včetně maleb, soch a dekorativních artefaktů, které odráží bohatství španělské kultury a historie.
  6. V roce 1987 byl královský palác Alcázar spolu s katedrálou a Archivem Indie v Seville zapsán na seznam světového dědictví UNESCO jako součást historického centra města.
  7. Navzdory popularitě si udržuje klidnou atmosféru a je místem, kde se můžete schovat před rušným městem a ponořit se do krásy a bohatství španělské historie i kultury.

Mapa (lokace, kde se královský palác Alcázar v Seville nachází)

Královský palác Alcázar (Real Alcázar de Sevilla) se nachází v samém srdci historického centra Sevilly. Jeho přesná adresa je Patio de Banderas, s/n, 41004 Sevilla, Španělsko. 

Jak se ke královskému paláci Alcázar dostat

MHD

  • autobusem dojedete na zastávku Prado de San Sebastián (linky C1 a C2) nebo Paseo de Cristóbal Colón (linky 5, 21, 22, 23, 25 a 26), poté stačí dojít pár metrů pěšky

Alternativa k taxi (Bolt, Uber…)

  • ve městě jsou alternativní taxi společností Bolt, Uber nebo FreeNow (to je zpravidla nejlevnější, někdy stojí o 1/3 až o polovinu méně)
  • vůz běžně přijede do 5 minut na určené místo (kromě FreeNow, které mívá vyhrazená místa, stačí si je zobrazit v aplikaci), v aplikace můžete pak sledovat trasu on-linea vidíte v ní hodnocení řidičů i předem stanovenou cenu za jízdu
  • do mobilní aplikace stačí zadat jako cíl „Real Alcázar de Sevilla”, a pokud máte v telefonu povolené polohové služby (GPS), bude vaše pozice automaticky zaměřena a auto dorazí bez nutnosti zadávat adresu ručně

Taxi

  • najdete je na rušných místech, jako jsou nádraží, náměstí, památky, hotely a letiště, ale občas i na rušných silnicích, kde se ji můžete též najmout
  • co se týče ceny, vycházejí dráž než jiné alternativy (uvedené výše)
  • někdy jezdí řidiči i pro další společnosti (Bolt / Uber / FreeNow), a když je objednáte skrze aplikaci, mohou vám nabídnout lepší cenu za zpáteční cestu (v podobě klasického taxíku, ale s nižší cenou)
  • někteří taxikáři vám mohou dát své číslo, abyste je mohli kontaktovat i přes WhatsApp, nabídnou vám tak nižší ceny během celého pobytu

Pěšky

  • palác se nachází v samém srdci Sevilly, nedaleko dalších atraktivních památek, po samém centru města proto může být chůze nejrychlejším způsobem přepravy

Kola / elektrické koloběžky / skútry

  • jestliže už vás omrzela chůze, můžete využít tyto malé dopravní prostředky
  • k zapůjčení jsou přímo na ulici, kde je po zaplacení odemknete skrz mobilní aplikaci, přední společností je Bolt Scooters
  • v mobilní aplikaci vidíte cenu podle najetých metrů / kilometrů, i když ceny nejsou nejmenší, stojí za ten zážitek

Historie královského paláce Alcázar

Původ královského paláce Alcázar sahá až do 10. století, kdy na jeho místě vybudoval Abd al-Rahman III, první král místního taifského království, muslimskou pevnost v maurském stylu. Tato stavba se však po mnoha kulturních změnách v Andalusii rozrostla do komplexního paláce Alcázar v Seville s nádhernými zahradami a uměleckými díly. Ve 13. století poté přešla do rukou křesťanských králů, kdy byla většina arabských prvků pro jejich zachování rozšiřována. 

Během 14. a 15. století přibyly paláci gotické a renesanční prvky, načež mu Král Petr I., známý jako Pedro I., nechal přistavět komplexní palácové nádvoří. Stejně tak se rozhodl dodat celé stavbě další rysy, včetně klenutých oblouků a detailních sochařských prvků. Rozsáhlé přestavby probíhaly také v 17. a 18. století, a to pod vedením jeho nástupců, kteří mu dodali barokní zahrady a nechali předělat mnoho pokojů do novějšího stylu. 

V současné době slouží Alcázar v Seville jako královský palác, ale také jako turistická atrakce a místo pořádání kulturních akcí. Jeho unikátní směsice architektonických stylů z odlišných historických období z něj dělá jedno z nejvíce fascinujících míst ve Španělsku, přičemž každá návštěva odkrývá více než tisíciletou historii, kterou tato krásná stavba představuje. 

Kontakty

  • Provozovatel: Patrimonio Nacional
  • Oficiální webové stránky: https://www.alcazarsevilla.org
  • Telefonní číslo: +34 954 50 23 24 (zákaznická podpora obvykle mluví anglicky, ale není to pravidlem, ověřit si to můžete na informačním centru)
  • E-mailová adresa: info@patrimonionacional.es

Autoři

  • Lukáš Altman

    Jsem majitel a šéfredaktor Cestyx.cz, z něhož chci udělat „přístav“ všech cestovatelů. Ze všeho nejradši mám architekturu a přírodu; obojí rád poznávám po celém světě, i když mou srdcovou záležitostí je jihovýchodní Asie.

  • Lukáš Jírovec
    : Spoluautor

    Jsem nadšený cestovatel a v pohybu jsem alespoň 6 měsíců v roce. Rád zavítám i do největších destinací, ale nejradši mám objevování skrytých klenotů mimo hlavní turistické trasy. Díky Cestyx.cz mohu ostatním předávat tipy a rady o cestování, doporučení na památky a další místa, ubytování, dopravu, výlety nebo rozpočtové plánování.