[adinserter block="3"]

Řím: co vidět, rady & tipy, počasí, doprava, jak strávit dovolenou a další informace

Rozcestník

Řím je jedno z nejvýznamnějších měst, plné historických památek, uměleckých pokladů a kulturního dědictví. Jeho centrum je na seznamu světového dědictví UNESCO. Navštívit ho znamená procházet se po místech, kde se odehrávaly dějiny, ochutnat místní tradiční italskou kuchyni a užít si jedinečnou atmosféru tohoto místa plného umění, vytříbenosti a elegance. Mezi památkami je z čeho vybírat, navštívit můžete známé fontány s tradicemi, romantická náměstí jako Piazza del Popolo, nejmenší stát na světě, parky jako Appia Antica i proslavené místo gladiátorských zápasů.

..

Čím je Řím turisticky zajímavý

Za návštěvu rozhodně stojí Koloseum, nejznámější stavba římského impéria, stát Vatikán s bazilikou sv. Petra a Sixtinskou kaplí, Pantheon jako jeden ze symbolů zdejší architektury, dále Forum Romanum, nejvýznamnější římské fórum a známý most Ponte Sant’Angelo. Opomenout nelze Fontánu di Trevi, nádhernou barokní fontánu a místo, kde se kdysi tradičně házely mince do kašny, což mělo přinést štěstí a opětovný návrat do Říma, a také Španělské náměstí s ojedinělými schody.

Zajímavými atrakcemi jsou například procházky po krásných náměstích, jako jsou Piazza Navona, Campo de’ Fiori nebo Piazza del Popolo, návštěva mnoha muzeí jako Galerie Borghese, Národní muzeum římského umění nebo Muzeum Ara Pacis a procházky po tradičních čtvrtích, jako je Trastevere nebo Monti. Potěšit vás může také návštěva římských lázní, nákupy v mnoha buticích a obchodech nebo degustace vynikajících italských vín.

Místní parky jsou dechberoucí a lákají na procházky i pikniky. Mezi největší patří 1) Villa Borghese s krásnými zahradami a výhledy na město, 2) Villa Doria Pamphili, který nabízí udržovanou floru a mnoho historických budov, a také 3) park Appia Antica, starodávná cesta obklopená památkami a zelení.

Restaurace nabízí vynikající italskou kuchyni. Mezi tradiční speciality patří těstoviny carbonara a cacio e pepe, gnocchi, pizza romana nebo klasické Tiramisu. Kromě toho můžete ochutnat i místní kávu a sladkosti, jako jsou cannoli nebo zeppole. Podniky vás potěší i nabídkou vynikajících vín a dalšími místními specialitami, jako jsou různé druhy sýrů, salámů a olivových olejů.

Co musíte v Římě vidět

Jste-li ve městě 1 den

Pokud máte jeden den, začněte ráno na Piazza Navona, kde se nacházejí barokní fontány a kašny. Pokračujte k Pantheonu, nejzachovalejšímu antickému chrámu na světě. Dále zavítejte na Kapitol, zde najdete slavná stejnojmenná muzea. Na oběd se vydejte do Trastevere a vyzkoušejte tamní speciality, třeba těstoviny cacio e pepe. Poté navštivte nejmenší stát světa Vatikán, kde se můžete podívat na Sixtinskou kapli a Baziliku svatého Petra. Den zakončete procházkou kolem římského Kolosea, nejznámější římské památky.

Jste-li ve městě 2 dny

Předchozí + poté se můžete projet na Vespucciho kole kolem nádherných památek a atrakcí, jako jsou Vatikánská muzea, Sixtinská kaple, Koloseum, Španělské schody a Pantheon. Přestávky si udělejte v místních kavárnách a ochutnejte tradiční espresso. Na oběd se vydejte do restaurací zabývajících se římskou kuchyní, abyste vyzkoušeli klasické pokrmy. Večer si můžete vychutnat italskou kulturu a atmosféru na Náměstí Navona nebo Fontana di Trevi.

Jste-li ve městě 3 dny

Předchozí + navštivte stát Vatikán a projděte si tamní zahrady. Poté se přesuňte do čtvrti Trastevere, kde si vychutnejte místní kuchyni a prozkoumejte krásné ulice plné barů a kaváren. Další ráno navštivte Koloseum, Forum Romanum a procházejte se po ruinách antického Říma. Večer se zajděte podívat na Fontánu di Trevi a obejděte si okolí. Třetí den absolvujte výlet do parku Villa Borghese. Následně neopomeňte obejít další skvosty, jako je Pantheon, Piazza Navona a Campo de’ Fiori.

Krátká historie města Řím

Řím je považován za jedno z nejstarších a nejvýznamnějších měst na světě. Jeho historie sahá až do 8. století př. n. l., kdy byl podle legendy založen bratry Romulem a Remem. Počátky jsou však poněkud nejasné, a tak jsou nejstarší archeologické nálezy datovány do 10. a 9. století př. n. l. V průběhu vývoje se stal mocným centrem antického světa. V 6. století př. n. l. povýšil na republiku a začal ovládat velkou část středomoří. V této době vznikla řada významných budov a památek, např. Forum Romanum, římské akvadukty a obří stavby pro veřejné hry a závody jako Koloseum.

V roce 27 př. n. l. se stal římskou říší, která si udržela svou moc po dalších několik set let. V této době se město rozrostlo a stalo ještě větším a bohatším. Jeho architektonické dědictví se stalo základem pro další evropské civilizace. Mezi nejvýznamnější stavby tohoto období patří např. Pantheon, Fontána di Trevi, římské lázně (tzv. termály), a slavná Trajánova sloupová síň.

Během středověku a renesance působil Řím jako centrum křesťanského světa. V 6. století se stal sídlem prvního papeže – sv. Petra. V této době bylo vybudováno mnoho významných kostelů a bazilik, např. Bazilika sv. Petra, Bazilika sv. Jana v Lateránu a Bazilika Panny Marie Sněžné. Mezi další významné stavby patří např. Castel Sant’Angelo, Vatikánské muzea a Piazza Navona. V 16. a 17. století bylo město středobodem barokního umění.

V moderní době se stalo hlavním městem Itálie a těžce neslo následky druhé světové války. Avšak i přes tento těžký úder se mu podařilo obnovit svou krásu a slávu, a stát se tak významným turistickým cílem pro návštěvníky z celého světa. V roce 1980 byl Řím místem konání Letních olympijských her, což mu dodalo další význam a popularitu.

Autor

  • Lukáš Altman

    Jsem majitel a šéfredaktor Cestyx.cz, z něhož chci udělat „přístav“ všech cestovatelů. Ze všeho nejradši mám architekturu a přírodu; obojí rád poznávám po celém světě, i když mou srdcovou záležitostí je jihovýchodní Asie.

Všechny články