[adinserter block="3"]

Evropský hospodářský prostor (EHP)

Evropský hospodářský prostor (EHP): členské země a přínos cestování

Evropský hospodářský prostor (EHP) rozšiřuje od roku 1994 vnitřní trh Evropské unie (EU), a jeho členy jsou jak všechny členské státy Evropské unie, tak Norsko, Island a Lichtenštejnsko, které jsou součástí Evropského sdružení volného obchodu (ESVO). Z pohledu cestování má EHP význam v tom směru, že poskytuje všem členům svobodu pohybu zboží, osob (i za prací), služeb a kapitálu (nejde však o Schengenský prostor). Na území Evropy potom zbývá ještě Švýcarsko, které ačkoliv je členem ESVO, tak není součástí EHP.

Jaké státy patří do EHP (členové)

Jedná se o všechny země Evropské unie a tři země Evropského sdružení volného obchodu (ESVO), tedy Island, Lichtenštejnsko a Norsko:

BelgieBulharsko
Česká republikaDánsko
EstonskoFinsko
FrancieChorvatsko
IrskoItálie
KyprLitva
LotyšskoLucembursko
MaďarskoMalta
NěmeckoNizozemsko
PolskoPortugalsko
RakouskoRumunsko
ŘeckoSlovensko
SlovinskoŠpanělsko
Švédsko
Země EHP (Evropského hospodářského prostoru)

Evropský hospodářský prostor a schengen

Tato dvě označení jsou někdy mylně zaměňována, ale je nutné vysvětlit, že se Schengenský prostor nekryje s Evropským hospodářským prostorem (EHP), který má význam převážně při mezinárodním obchodování, zatímco „schengen“ cílí pouze na volný pohyb osob.

Autor

  • Lukáš Altman

    Jsem majitel a šéfredaktor Cestyx.cz, z něhož chci udělat „přístav“ všech cestovatelů. Ze všeho nejradši mám architekturu a přírodu; obojí rád poznávám po celém světě, i když mou srdcovou záležitostí je jihovýchodní Asie.