[adinserter block="3"]

IP stupeň krytí (tabulka, popis a vysvětlení)
Zdroj fotografie: Lukáš Altman (Cestyx.cz)

IP stupeň krytí (tabulka): jak je chráněn telefon, chytré hodinky a další

IP stupeň krytí (Ingress Protection, česky ochrana proti vniknutí) je mezinárodní standard, který konkrétně udává mezinárodní norma IEC 60529. Tento kód poskytuje informace o ochraně zařízení proti vniknutí cizích těles (zejména prachu, ale i nástrojů) a vody. Kód IP je obecně používán pro klasifikaci úrovně ochrany, kterou elektrické zařízení poskytuje proti dotyku s elektrickými vodiči, vniknutí cizích těles a vodě.

Stupeň krytí IP se skládá ze dvou čísel

  • první číslice (0-6) udává úroveň ochrany proti dotyku a vniknutí cizích těles, tedy včetně prachu, a čím vyšší číslo, tím lepší ochrana; například IP6X znamená, že je zařízení zcela chráněno proti prachu i vniknutí cizích předmětů.
  • druhá číslice (0-9) označuje úroveň ochrany proti vniknutí vody, a opět platí, že vyšší číslo znamená lepší ochranu; například zařízení s IPX8 je odolné proti trvalému ponoření do vody, ovšem pouze za podmínek stanovených výrobcem.

IP stupeň krytí 0-6X

IP stupeň krytíNebezpečný dotykVniknutí cizích předmětů; chráněno proti
IP0Xžádná ochranažádná ochrana proti předmětům
IP1Xdlaní (rukou)velké předměty (nad 50×50 mm)
IP2Xprstemstředně velké předměty (nad 12×12 mm)
IP3Xnástrojemmalé předměty (nad 2,5×2,5 mm)
IP4Xnástrojem / drátemzrnkové předměty (nad 1×1 mm)
IP5Xjakoukoliv pomůckoučástečně proti prachu
IP6Xjakoukoliv pomůckouzcela proti prachu
IP stupeň krytí proti prachu a jiným cizím předmětům

IP stupeň krytí X0-9

IP stupeň krytíVniknutí vody; chráněno proti
IPX0žádná ochrana proti vodě
IPX1svisle padající kapky vody, max. 10 minut
IPX2kapky vody padající při sklonu do 15 °, max. 2,5 minuty
IPX3vertikálně stříkající voda / vodní tříšť, max. 5 minut
IPX4ve všech úhlech stříkající voda / vodní tříšť, max. 5 minut
IPX5tryskající voda
IPX6silně / intenzivně tryskající voda
IPX7dočasné ponoření do vody do 1 metru na max. 30 minut
IPX8trvalé ponoření do vody za podmínek určených výrobcem, zařízení je schopné stálého provozu
IPX9vysokotlaká tryskající teplá voda
IP stupeň krytí proti vodě

Tento standard je široce využíván v mnoha oblastech, zejména v elektronice, osvětlovací technice a stavebních materiálech, kde je důležitá ochrana proti vnějším vlivům. Je však nutné vnímat, že stupeň krytí IP nezohledňuje jiné aspekty, jako je ochrana proti mechanickému poškození, korozní odolnost nebo ochrana proti nebezpečným materiálům.

Velice často se v praxi stává, že telefon po nějaké době voděodolnost ztratí, a není nadále bezpečné ho potápět (ačkoliv je to na vlastní riziko od samého počátku). Stává se tak zejména tehdy, kdy mobil spadl na zem – sice to na něm nemusí být vidět a novější modely bývají velmi odolné (ne jako starší plastové a hliníkové), ale ani tak to neriskujte.

Jestliže ale chcete / potřebujete fotit a natáčet i pod vodou, v dešti apod., existují vodotěsná pouzdra, do nichž lze telefon hermeticky uzavřít – navíc ho současně chrání i proti tlaku vody, ta nejlepší do 30 až 50 metrů, což také znamená, že mívají IP stupeň krytí IP68 nebo IP69, a jsou tedy vhodná i k potápění. K ovládání potom mohou sloužit tlačítka, jejichž vnitřní část je pogumovaná, a tedy na její dotyk reaguje displej.

Voděodolnost vs. vodotěsnost

Setkat se můžete s oběma pojmy, ale pokud jde o elektroniku, zejména tedy mobilní telefony, jsou pouze voděodolné – ano, mobil se stupněm krytí IP68 sice můžete bez problémů ponořit a kupříkladu s ním natáčet podmořský svět, ale pouze na vlastní riziko. On „vodotěsný“ je, ale pouze za podmínek stanovených výrobcem – což běžně znamená za laboratorních, kdy je ponořen ve sladkovodní vodě do hloubky max. 1 metru na nejdéle 30 minut.

Autor

  • Lukáš Altman

    Jsem majitel a šéfredaktor Cestyx.cz, z něhož chci udělat „přístav“ všech cestovatelů. Ze všeho nejradši mám architekturu a přírodu; obojí rád poznávám po celém světě, i když mou srdcovou záležitostí je jihovýchodní Asie.