[adinserter block="3"]

Madrid: co vidět, rady & tipy, jak strávit dovolenou a další informace

Rozcestník

Madrid, hlavní město Španělska, nabízí spousty kulturních, historických a uměleckých zážitků. Pro milovníky soch a obrazů je perfektní Muzeum Prado s největší sbírkou španělského umění na světě, milovníci přírody zase najdou zalíbení v parku Retiro, ideálním pro pikniky a procházky kolem jezera. V centru si na Plaza Mayor můžete vychutnat tradiční místní kuchyni a sledovat pouliční umělce. Město je známé i svým nočním životem, kdy se probouzí a bary i kluby zůstávají otevřené až do rána.

..

Čím je Madrid turisticky zajímavý

Mezi nejznámější památky města patří královský palác, bývalé sídlo španělských králů s největší královskou rezidencí v Evropě. Dále uvidíte zajímavou katedrálu Almudena s moderním designem a bohatou historií, Puerta del Sol jako náměstí a centrum města, kde se tradičně slaví příchod Nového roku, a také Muzeum Prado, místo s největší sbírkou španělského umění na světě.

Pro sportovní nadšence je zajímavou atrakcí prohlídka stadionu Real Madridu Santiago Bernabéu, který poskytuje nezapomenutelný zážitek. Zajděte okouknout také bulvár Gran Via nabízející nádhernou architekturu a skvělé obchody. Pro umělecký zážitek navštivte Muzeum Reina Sofía s moderním uměním a palác Cibeles s rozsáhlým výhledem na Madrid. Chcete-li zažít trochu adrenalinu, užijte si park Warner Madrid, zdejší zábavní park.

Město disponuje i několika obrovskými parky: jako je například 1) Casa de Campo, což je největší madridský park s rozlohou 1 750 hektarů (17,5 km²), dále 2) park Oeste s krásnou zahradou a okouzlujícím výhledem na město, v neposlední řadě neopomeňte nejoblíbenější 3) park Retiro, kde se můžete posadit na deku a kochat se pohledem na jezero.

Pokud chcete ochutnat místní kuchyni, objevíte mnoho tradičních restaurací, které vaří klasické speciality, jako je paella, tapas nebo cocido madrileño, což je typická španělská polévka. Oblíbenou oblastí s kulinářskými zážitky a bary je La Latina, historická čtvrť s úzkými uličkami a skvělou atmosférou. Madrid je také kulturním centrem s mnoha divadly, koncertními sály a muzei. Každoročně se konají různé kulturní akce, jako je například festival flamenga nebo festival filmu.

Obohatit se můžete i podrobnou prohlídkou historických španělských budov. Pro turisty, kteří chtějí vidět více než jen město, se nabízí výlety po okolí, např. do Toleda, bývalého hlavního města Španělska s bohatou historií a kulturními památkami, Segovie s ikonickým římským akvaduktem a hradem Alcázar, nebo do San Lorenzo de El Escorial s královským palácem a klášterem.

Co musíte v Madridu vidět

Jste-li ve městě 1 den

Pokud máte na návštěvu pouze jeden den, nenechte si ujít prohlídku královského paláce, který je jedním z největších v Evropě. Nabízí úžasnou architekturu a impozantní nádvoří, rozhodně tak stojí za vidění. Od něj se můžete vydat na procházku po krásném parku Campo del Moro, kde je možné se ukrýt před ruchem města a užít si klidného odpočinku. Dále se lze vydat na prohlídku katedrály Almudena a prozkoumat krásné vitráže, sochy a oltáře.

Jste-li ve městě 2 dny

Předchozí + dále můžete navštívit jedno z nejznámějších muzeí na světě – Muzeum Prado. Disponuje velkou sbírkou evropského umění, včetně obrazů od slavných umělců, jako je Goya, Velázquez, Rubens a další. Po prohlídce muzea si udělejte procházku po parku Retiro, kde uvidíte nádherné jezero, fontány a různé památníky.

Jste-li ve městě 3 dny

Předchozí + poté se vydejte do čtvrti La Latina, která je známá svými úzkými uličkami a tradičními bary. Vychutnejte si tapas a vyzkoušejte různé druhy vína. Poté můžete zajít na Puerta del Sol, kde se nachází symbol Madridu – socha Medvěda a jahodníku, nebo na Plaza Mayor, kde seženete suvenýry a tradiční španělské produkty. Pokud máte chuť na nákupy, nezapomeňte navštívit obchodní centrum El Corte Inglés nabízející širokou škálu produktů a módních značek.

Krátká historie města Madrid

Madrid není pouze hlavním městem Španělska, je zároveň největším na Pyrenejském poloostrově. Jeho kořeny sahají až do 9. století, kdy bylo založeno muslimské město nesoucí název Magerit. V roce 1085 však bylo dobyto křesťanskými vojsky a začalo se rozvíjet jako královské sídlo. V průběhu 16. století se stalo hlavním městem španělského království a vzkvétalo jako centrum kultury a umění. V té době byly vybudovány mnohé významné stavby, například královský palác, klášter El Escorial nebo Plaza Mayor. Rychle se rozvíjelo především díky vládě Habsburků.

Během 18. století byla Madridu udělena autonomie. Rostl jak v průmyslové, tak v obchodní sféře. Vystavěly se nové bulváry a parky, jako je například park Retiro. Také vznikly nové silnice, mosty a a náměstí, které dnes tvoří historické centrum. V té době se také konaly významné kulturní akce, třeba karneval nebo lidové slavnosti San Isidro. V 19. století prošlo město dramatickými změnami. V roce 1808 bylo obsazeno francouzskými vojsky a následně téměř kompletně zničeno během povstání proti Napoleonovi. Po skončení války se začalo opět rozvíjet jako moderní místo s novou architekturou a veřejnou dopravou.

Následující 20. století přineslo období politické nestability, občanské války a diktatury Franca. Po jejím skončení v roce 1975 se Madrid opět znovu probral k životu a započal rozvoj a modernizace, což přineslo i novou infrastrukturu, jako například letiště Barajas, moderní mrakodrapy Cuatro Torres Business Area, čtvrti jako Ciudad Lineal nebo Chamartín a fotbalový stadion Santiago Bernabéu. Stal se významným evropským centrem kultury, turistiky a obchodu. V roce 1986 bylo město hostitelem světové výstavy Expo ’92, která přilákala mnoho turistů a podpořila ekonomický rozvoj.

Autor

  • Lukáš Altman

    Jsem majitel a šéfredaktor Cestyx.cz, z něhož chci udělat „přístav“ všech cestovatelů. Ze všeho nejradši mám architekturu a přírodu; obojí rád poznávám po celém světě, i když mou srdcovou záležitostí je jihovýchodní Asie.

Všechny články