[adinserter block="3"]

Katalánské náměstí v Barceloně (Plaza de Cataluña)
Zdroj fotografie: Antonio De Lorenzo / Creative Commons / CC BY-SA

Katalánské náměstí: vstup(né), otevírací doba, tipy, zajímavosti, mapa a další

Katalánské náměstí (Plaza de Cataluña) je hlavním centrem Barcelony spojující historické a moderní části města. Návštěvníky toto místo okouzlí především svými fontánami, sochami, květinovými záhony a také živou atmosférou, která vás pohltí již během prvních pár minut. Koná se na něm navíc plno festivalů a kulturních akcí, což ročně láká stovky tisíc turistů – stejně tak se jedná o středobod veřejné dopravy, díky čemuž je na něm neustálý ruch. 

Čím je Katalánské náměstí turisticky zajímavé 

Katalánské náměstí je ohniskem Barcelony, kde se stýká historie, kultura a moderní život. K založení došlo v 19. století jako spojovacího bodu mezi historickým jádrem města a nově rozvíjející se čtvrtí Eixample. Dnes je obklopeno stromy, fontánami, budovami a významnými uměleckými díly. Její dominantou je socha La Deessa symbolizující ženskou plodnost.

Náměstí je také nákupním rájem, kde se nachází plno elegantních butiků se známými značkami, obchodů s módou a klasických turistických trhů s dekoracemi. Zajít si můžete také do kavárny nebo restaurace a vychutnat si lahodné katalánské speciality – odtud mají návštěvníci možnost poklidně sledovat nezastavitelný ruch města. Stejně tak se na místě často konají různé kulturní a společenské akce, a to od festivalů až po demonstrace. 

Toto místo není pouze skvostným náměstím, ale také důležitým dopravním uzlem, kde se setkávají metra, autobusy a vlaky, díky čemuž umožňuje snadný přístup ke všem částem města i okolním destinacím. Jedná se proto o skvělý bod pro zvídavé turisty, kteří chtějí prozkoumat Barcelonu a využít hromadnou dopravu k návštěvě památek. 

Vstupenky na Katalánské náměstí

…cena:

 • náměstí je veřejným místem, tudíž jeho prohlídka není zpoplatněná  

…jak zakoupit:

 • jelikož je vstup na náměstí zdarma, nemusíte si kupovat lístky předem ani na místě 

Zajímavosti o Katalánském náměstí

 1. Náměstí bylo vytvořeno jako symbolické spojení starého a nového města. Jeho architektonický design zdůrazňuje katalánskou identitu a kulturní dědictví.
 2. Návštěvníci mohou obdivovat několik soch a dalších památek, které zdobí okolní prostranství. Nejznámější z nich je La Deessa – ta symbolizuje ženskou plodnost.
 3. Místo je obklopeno obchody, butiky a nákupními centry, což ho činí populárním cílem pro milovníky nakupování. Kromě toho zde najdete mnoho kaváren, restaurací a stánků s občerstvením, kde si můžete vychutnat katalánskou kuchyni.
 4. Můžete zažít kulturní akce jako koncerty, festivaly a umělecká vystoupení. 
 5. Během různých sezón a svátků se na náměstí konají speciální akce a trhy, zejména o vánocích, což přispívá k jeho slavnostní atmosféře.
 6. Jedná se o důležitý dopravní uzel, který je výchozím bodem pro veřejnou dopravu, včetně metra, autobusů a vlaků.

Lokace (kde se Katalánské náměstí nachází)

Katalánské náměstí (Plaza de Cataluña) se nachází v samém srdci Barcelony. Jeho přesná adresa je: Plaça de Catalunya, 08002 Barcelona, Španělsko. 

Jak se ke Katalánskému náměstí dostat

MHD:

 • metrem dojedete na zastávku Plaça de Catalunya (linky L1 a L3), vystoupíte přímo u cíle
 • autobus staví na zastávce Plaça de Catalunya, jezdí na ni linky H16, V13, 7, 9, 14, 16, 17, 24, 41, 42, 55, 58, 59, 62, 66, 67, 68, 91 a 141, vystoupíte přímo na náměstí
 • tramvaj jezdí též na zastávku Plaça de Catalunya (linka R1) nacházející se přímo u místa

Bolt / Uber / FreeNow:

 • můžete také využít alternativních taxíků společností Bolt, Uber nebo FreeNow (to je zpravidla nejlevnější volbou, někdy stojí o 1/3 až o polovinu méně)
 • vůz běžně přijede do 5 minut na vámi určené místo (kromě FreeNow, které má většinou vyhrazená místa, stačí si je zobrazit v aplikaci), v používané aplikaci můžete sledovat trasu on-line, vidíte hodnocení řidičů a předem stanovenou cenu za jízdu
 • do mobilní aplikace stačí jako cíl zadat „Plaça de Catalunya”, pokud máte v telefonu povolené polohové služby (GPS), bude vaše pozice automaticky zaměřena a auto dorazí bez nutnosti zadávat adresu ručně

Taxi:

 • najdete je na rušných místech, jako jsou nádraží, náměstí, památky, hotely nebo letiště
 • co se týče ceny, vycházejí dráž než jiné alternativy (uvedené výše)
 • někdy jezdí řidiči i pro další společnosti (Bolt / Uber / FreeNow), a když je objednáte skrz aplikaci, mohou vám nabídnout lepší cenu za zpáteční cestu (v podobě klasického taxíku, ale s nižší cenou)
 • někteří taxikáři vám mohou poskytnout své číslo, abyste je mohli kontaktovat i přes WhatsApp, nabídnou vám tak nižší ceny během celého pobytu

Kola / elektrické koloběžky / skútry:

 • jestliže už vás omrzela chůze, můžete využít tyto malé dopravní prostředky
 • k zapůjčení jsou přímo na ulici, kde je po zaplacení odemknete skrz mobilní aplikaci, přední společností je Bolt Scooters
 • v mobilní aplikaci vidíte cenu podle najetých metrů / kilometrů, i když ceny nejsou nejmenší, stojí za ten zážitek

Pěšky:

 • náměstí se nachází v samém srdci Barcelony a je považováno za centrální bod města, chůze proto může být nejrychlejším způsobem, jak se k němu dostat 

Otevírací doba Katalánského náměstí

 • Otevírací doba: 24 hodin denně 
 • Nejlepší doba na návštěvu: dopoledne nebo později odpoledne bývá méně turistů, nejzajímavější akce bývají během léta a o Vánocích 
 • Čekání ve frontě: během významných událostí se mohou tvořit fronty, ale jelikož se jedná o veřejné místo, většinou tomu tak není
 • Délka prohlídky: je dobré vyčlenit si několik hodin, abyste si mohli prohlédnout různá zákoutí náměstí, zrelaxovat se a vychutnat katalánské dobroty 

Historie Katalánského náměstí

Historie Katalánského náměstí sahá až do počátku 20. století, kdy bylo v roce 1927 založeno spojením několika menších náměstí. Navrženo bylo ve stylu urbanismu, který zdůrazňuje modernismus a katalánskou identitu, a od počátku bylo koncipováno jako kulturní a společenské centrum města. Již během několika let se tak stalo prostorem pro setkávání lidí, konání politických shromáždění, kulturních událostí a také demonstrací. 

Postupem času se náměstí stalo symbolickým místem Katalánie, a to zejména během španělské občanské války (1936–1939) a v následujícím období diktatury, kdy sloužil jako místo hlavních protestů – tyto události výrazně posílily jeho význam pro obyvatele Barcelony. V dalších desetiletích se poté stalo centrem ekonomického růstu, kdy ho začaly obklopovat kavárny, restaurace, obchodní domy, turistická centra a podobná zařízení. 

V současné době je Katalánské náměstí neustále modernizováno a obohacováno o nové architektonické prvky, které posilují jeho estetickou hodnotu a tvoří příjemnější prostředí pro návštěvníky. Tyto změny odráží měnící se potřeby a vkus města a jeho obyvatel. Konají se na něm také pravidelně různé slavnostní události, koncerty a zejména během Vánoc pokrývají celou plochu různé dekorace a nádherné trhy s katalánskými dobrotami. 

Kontakty

Autoři

 • Lukáš Altman

  Jsem majitel a šéfredaktor Cestyx.cz, z něhož chci udělat „přístav“ všech cestovatelů. Ze všeho nejradši mám architekturu a přírodu; obojí rád poznávám po celém světě, i když mou srdcovou záležitostí je jihovýchodní Asie.

 • Lukáš Jírovec
  : Spoluautor

  Jsem nadšený cestovatel a v pohybu jsem alespoň 6 měsíců v roce. Rád zavítám i do největších destinací, ale nejradši mám objevování skrytých klenotů mimo hlavní turistické trasy. Díky Cestyx.cz mohu ostatním předávat tipy a rady o cestování, doporučení na památky a další místa, ubytování, dopravu, výlety nebo rozpočtové plánování.