[adinserter block="3"]

Barcelona: co vidět, rady & tipy, jak strávit dovolenou a další informace

Rozcestník

Barcelona je hojně navštěvované místo díky bohaté historii, architektuře, kultuře a gastronomii. K vidění je třeba Sagrada Familia, nejznámější stavba Antoni Gaudího, Park Güell s krásnými rozmanitými zahradami nebo La Rambla, jedna z nejrušnějších místních ulic, kde je živo především v noci. Zároveň si můžete užít slunce a moře na pláži Barceloneta, vychutnat si místní kuchyni a trhy s čerstvými potravinami a navštívit muzea, jako je například Muzeum Picasso nebo Muzeum nadace Joan Miró.

..

Čím je Barcelona turisticky zajímavá

Místní ikonické památky odráží unikátní architektonický styl města. Zaujmout vás mohou například domy Casa Batlló a Casa Milà, perfektní modernistické příklady architektury slavného Antoni Gaudího, stejně tak jeho mistrovské dílo, jakým je chrám Sagrada Familia. Jelikož se jedná o kosmopolitní město s bohatou kulturní scénou, nabízí se návštěva muzeí, jako je Muzeum Picasso a Národní muzeum umění Katalánska, kde můžete objevit umělecké poklady. Festivaly a kulturní události jsou důležitou součástí místního života, například La Mercè, což je slavnost s bohatým programem připadající na konec září.

Kromě památek můžete absolvovat mnoho dalších zajímavých atrakcí, třeba se projít po slavné promenádě La Rambla, která je plná života, obchodů, restaurací a pouličních umělců. Další zajímavostí je gotická čtvrť Barri Gòtic s úzkými uličkami, historickými budovami a impozantním katedrálním komplexem. Za prohlídku stojí i Poble Espanyol, umělecký komplex, který ukazuje různé regionální architektonické výtvory a řemeslné práce z celého Španělska. Pro milovníky fotbalu je pak povinným místem návštěvy Camp Nou, stadion slavného klubu FC Barcelona.

Barcelona je známá svými krásnými parky, které nabízí dokonalý únik od ruchu města: 1) park Montjuïc poskytuje úchvatný výhled na město a hostí mnoho kulturních institucí, jako je Montjuïc Castle a Muzeum nadace Joan Miró, 2) park Ciutadella je ideální pro pikniky, procházky a prozkoumat můžete i známou fontánu a zoologickou zahradu v něm, 3) park Guinardó s překrásnou architekturou, vyhlídkami a zelenými prostranstvími je také oblíbenou volbou.

Pokud jde o gastronomii, je město přímo rájem pro gurmány. Můžete ochutnat tradiční katalánská jídla, jako je třeba paella, tapas, butifarra (místní klobása) a ze sladkého crema catalana (katalánský krém). Místo je proslulé i svými trhy s čerstvými potravinami, jako je slavný trh Sant Josep de la Boqueria, kde si můžete vychutnat místní speciality a čerstvé mořské plody.

Co musíte v Barceloně vidět

Jste-li ve městě 1 den

Začněte v gotické čtvrti Barri Gòtic, kde stojí i katedrála svatého Kříže a svatého Eulálie. Následně prozkoumejte chrám navržený Gaudím – Sagrada Familia, odtud pokračujte do nedalekého Parku Güell s nádhernými zahradami. Na oběd se zastavte v restauraci Can Culleretes s katalánskou kuchyní, vytrávit můžete během nákupů na promenádě La Rambla. Pokračujte po Passeig de Gràcia a zastavte se u Casa Batlló a Casa Milà. Na závěr dne se vydejte na kopec Montjuïc s úchvatným výhledem na město.

Jste-li ve městě 2 dny

Předchozí + si následující ráno projděte park Ciutadella, kde se můžete plavit na lodičkách a navštívit Zoo Barcelona. Nadále se vydejte k Hospital de Sant Pau, modernistickému nemocničnímu komplexu. Poté prozkoumejte čtvrť El Raval, známou svými galeriemi, alternativním uměním a obchody, zajděte tam do MACBA, muzea současného umění. Další zastávkou by měla být nádherná koncertní síň Palau de la Música Catalana. Večer zakončete v jedné z místních restaurací.

Jste-li ve městě 3 dny

Předchozí + následně prozkoumejte modernistické budovy ve čtvrti Eixample, postavené během 19. a začátkem 20. století, čtvrť Gràcia s půvabným a bohémským prostředím a objevte skryté klenoty v městské části El Born. Užijte si více času prohlídkou muzeí, jako je Muzeum Picasso, a objevte místní uměleckou scénu v galeriích a centrech. Nezapomeňte se ponořit do živé atmosféry místních trhů Sant Josep de la Boqueria, kde je možné ochutnat i některé z tradičních katalánských jídel, jako je zarzuela nebo crema catalana.

Krátká historie města Barcelona

Hlavní město Katalánska je bohaté na historii a kulturu, které sahají tisíce let zpět. Kořeny se datují až do antického období, přičemž archeologické nálezy naznačují osídlení již v době před římskou érou. Barcelona byla založena jako římské město zhruba v roce 15 př. n. l., kdy získala status municipia. Ve středověku se stala významným střediskem obchodu a kultury. Během 9. a 10. století sehrála důležitou roli při expanzi muslimských Maurovců, ve 12. století se stala hlavním městem Katalánského hrabství a vzkvétala jako obchodní a námořní centrum. Z té doby pochází také symbol města, tedy gotická čtvrť Barri Gòtic, s katedrálou Santa Maria del Mar a dalšími historickými památkami.

V období renesance a baroka prošlo město důležitými změnami, v 19. století zažilo průmyslový rozvoj a modernizaci. Architektonická genialita Antoni Gaudího vytvořila jedinečný modernistický styl, který dodnes ovlivňuje jeho podobu. Nejvýznamnějšími stavbami slavného architekta jsou Sagrada Família, Park Güell, Casa Batlló a další. Ve 20. století se Barcelona stala kulturním a politickým centrem. Během občanské války v letech 1936–1939 byla ovlivněna válečnými událostmi a následným režimem Francisca Franca. Po jeho smrti v roce 1975 začala demokratizace a stala se symbolem katalánské identity a autonomie.

Dnes jde o kosmopolitní město zaujímající významné místo ve světovém turismu, kultuře a umění. Nabízí bohatou paletu památek a míst, která odráží různá období vývoje. Kromě již zmíněných památek jsou to například Palau de la Música Catalana, Casa Milà, Montjuïc s olympijským stadionem, Plaça de Catalunya a mnoho dalších. Minulost se propojuje s přítomností, čímž se nabízí jedinečná kombinace historického dědictví, moderního umění, gastronomie a pláží Středozemního moře.

Autor

  • Lukáš Altman

    Jsem majitel a šéfredaktor Cestyx.cz, z něhož chci udělat „přístav“ všech cestovatelů. Ze všeho nejradši mám architekturu a přírodu; obojí rád poznávám po celém světě, i když mou srdcovou záležitostí je jihovýchodní Asie.

Všechny články