[adinserter block="3"]

Palác Viana (Palacio de Viana) v Córdobě
Zdroj fotografie: Paul VanDerWerf / Creative Commons / CC BY

Palác Viana (Palacio de Viana): vstup(né), otevírací doba, tipy, zajímavosti, mapa a další

Palác Viana (Palacio de Viana) je šlechtická památka s impozantními patiovými zahradami v srdci Córdoby. Tento historický komplex nabízí neuvěřitelných 12 nádvoří, z nichž každé je jedinečné svým vzhledem a atmosférou. Návštěvníci se tak mohou kochat živými barvami a různými květinovými vzory vytvářející přírodní umělecká díla. Zajímavá je i jeho architektura, na které se podepsaly různé vlivy, a to od arabských a až po renesanční.

Čím je Palác Viana turisticky zajímavý 

Palác Viana je výjimečná památka v srdci Córdoby, která si získala svou slávu především díky impozantním patiovým zahradám. Po jeho areálu je rozprostřeno celkem 12 nádvoří, z nichž každé se vyznačuje vlastním charakterem a atmosférou, přičemž odkazuje na jinou éru a styl. Díky tomu tento nádherný komplex vytváří fascinující pohled na proměnlivost uměleckého vkusu a architektonického designu Španělska. 

Procházka těmito nádhernými alejemi také umožňuje návštěvníkům ponořit se do historie Córdoby. Ti mohou pozorovat jak prvotní arabské vlivy, tak i pozdní renesanční detaily tvořící jedinečný kontrast a tím také skvostný půvab. Najdete v nich však i různé sochy, detailní fontány a květinové vzory, které zdobí každý koutek a nabízí klidné oázy k odpočinku. Atmosféru v paláci také každým rokem oživují různé kulturní události a festivaly. 

Budova je mimo jiné spojena s významnými historickými událostmi. Během staletí sloužila například jako rezidence pro různé šlechtické rodiny, poté i jako centrum španělské inkvizice. Její stěny a prostory tak na sobě nesou stopy bohaté historie a odkazují na rozmanité kulturní dědictví města. Prohlídka uměleckých děl, nábytku a dalších zajímavých artefaktů v prostředí tohoto místa pak poskytují pohled na zdejší život v různých historických obdobích. 

Vstupenky do Paláce Viana 

…cena:

 • základní: 8 €, tedy přibližně 196 Kč

…jak zakoupit:

 • vstupenky si musíte zakoupit předem, protože památka má limitovaný počet návštěvníků  

Nikdy nekupujte lístky od pouličních prodejců, i kdyby vám je nabízeli o 50 % levněji. Jedná se o past na turisty a takové vstupenky jsou neplatné.

Otevírací doba Paláce Viana

 • Otevírací doba: úterý až sobota od 10:00 do 19:00, v neděli je otevřeno od 10:00 do 15:00 
 • Nejlepší doba na návštěvu: dopoledne nebo později odpoledne bývá méně turistů, nejvíce se vyplatí palác navštívit během jarních a podzimních měsíců  
 • Čekání ve frontě: počet vstupenek na jednotlivé dny je omezen, fronty se tedy netvoří
 • Délka prohlídky: je dobré vyčlenit si alespoň 1,5 až 2 hodiny, abyste měli dostatek času prozkoumat celý palác, včetně rozmanitých zahrad a nádvoří

Zajímavosti o Paláci Viana

 1. Památka se vyznačuje neuvěřitelným počtem patiových zahrad, konkrétně 12, z nichž každá má svůj vlastní unikátní charakter a design. 
 2. Palác byl svědkem mnoha historických událostí, a to od období španělské inkvizice až po různé šlechtické rodiny, které v něm v průběhu staletí žily. 
 3. Pravidelně se v něm konají různé kulturní aktivity a festivaly, které oživují historii a tradice města. Tyto akce přináší do paláce živost a udržují jeho atmosféru. 
 4. Dvory obsahují různé umělecké prvky jako fontány, sochy a květinové vzory. 
 5. Původně sloužil jako rezidence pro různé šlechtické rodiny a jeho prostorné místnosti a salónky poskytují pohled do života privilegovaných tříd v různých obdobích.
 6. Stavba na sobě nese směsici několika architektonických stylů, a to od arabských vlivů až po renesanční inspirace.

Mapa (lokace, kde se Palác Viana nachází)

Palác Viana (Palacio de Viana) se nachází v historickém centru Córdoby, nedaleko dalších památek. Přesná adresa je Pl. de Don Gome, 2, Centro, 14001 Córdoba, Španělsko. 

Jak se k Národnímu památníku Viktora Emmanuela II. dostat

MHD

 • autobus staví na zastávce Palacio de Viana, jezdí sem linka C2, vystoupíte přímo u paláce

Alternativa k taxi (Bolt, Uber…)

 • ve městě jsou alternativní taxi společností Bolt, Uber nebo FreeNow (to je zpravidla nejlevnější, někdy stojí o 1/3 až o polovinu méně)
 • vůz běžně přijede do 5 minut na určené místo (kromě FreeNow, které mívá vyhrazená místa, stačí si je zobrazit v aplikaci), v aplikace můžete pak sledovat trasu on-linea vidíte v ní hodnocení řidičů i předem stanovenou cenu za jízdu
 • do mobilní aplikace stačí zadat jako cíl „Palacio de Viana”, a pokud máte v telefonu povolené polohové služby (GPS), bude vaše pozice automaticky zaměřena a auto dorazí bez nutnosti zadávat adresu ručně

Taxi

 • najdete je na rušných místech, jako jsou nádraží, náměstí, památky, hotely a letiště, ale občas i na rušných silnicích, kde se ji můžete též najmout
 • cena za celodenní „sdílení“ se obvykle pohybuje v rozmezí 20–50 € (tj. 480–1200 Kč), hodina pak vychází na několik euro
 • někdy jezdí řidiči i pro další společnosti (Bolt / Uber / FreeNow), a když je objednáte skrze aplikaci, mohou vám nabídnout lepší cenu za zpáteční cestu (v podobě klasického taxíku, ale s nižší cenou)
 • někteří taxikáři vám mohou dát své číslo, abyste je mohli kontaktovat i přes WhatsApp, nabídnou vám tak nižší ceny během celého pobytu

Pěšky

 • palác se nachází v historickém srdci Córdoby, nedaleko velké ulice Avenida de Menéndez Pidal, po samém centru města proto může být chůze nejrychlejším způsobem, jak se k němu dostat 

Kola / elektrické koloběžky / skútry

 • jestliže už vás omrzela chůze, můžete využít tyto malé dopravní prostředky
 • k zapůjčení jsou přímo na ulici, kde je po zaplacení odemknete skrz mobilní aplikaci, přední společností je Bolt Scooters
 • v mobilní aplikaci vidíte cenu podle najetých metrů / kilometrů, i když ceny nejsou nejmenší, stojí za ten zážitek

Historie Paláce Viana

Palác Viana má bohatou historii sahající až do 15. století, kdy byl postaven na místě původního arabského paláce. Následně byl v roce 1613 zakoupen rodinou Fernandez de Córdoba, která získala šlechtický titul, a ta se rozhodla ho výrazně přestavět, aby odpovídal jejich novému postavení. V průběhu dalších století pak prošel několika dalšími úpravami a rozšířeními, což přispělo k jeho nádherné architektuře a bohatému kulturnímu odkazu. 

Následně se palác stal svědkem mnoha historických událostí, včetně období španělské inkvizice, kdy sloužil jako jedno z center tohoto období. Jeho stěny na sobě proto nesou stopy minulosti a dokreslují historii města Córdoba. Právě díky nim tato památka poskytuje pohled na život v různých obdobích a přibližuje návštěvníkům rozmanitost kultury Andalusie. 

V současné době je Palác Viana nejen historickým památníkem, ale také oblíbeným kulturním centrem. Pravidelně se v něm například pořádají koncerty, výstavy a další zajímavé akce, které oživují tradice města a posilují propojení místní komunity. Díky tomu je toto místo ideálním cílem pro jedince, kteří chtějí prožít živého a dynamického ducha Córdoby. 

Kontakty

 • Provozovatel: nadace Obispado de Córdoba
 • Oficiální webové stránky: http://www.palaciodeviana.com
 • Telefonní číslo: +34 957 49 67 41 (zákaznická podpora obvykle mluví anglicky, ale není to pravidlem, ověřit si to můžete na informačním centru)
 • E-mailová adresa: info@palaciodeviana.com

Autor

 • Lukáš Jírovec

  Jsem nadšený cestovatel a v pohybu jsem alespoň 6 měsíců v roce. Rád zavítám i do největších destinací, ale nejradši mám objevování skrytých klenotů mimo hlavní turistické trasy. Díky Cestyx.cz mohu ostatním předávat tipy a rady o cestování, doporučení na památky a další místa, ubytování, dopravu, výlety nebo rozpočtové plánování.